Covid-19

 

Co je covid-19?

Jedná se o vysoce nakažlivé nemocnění způsobené novým koronavirem SARS-CoV-2, které zvláště pro starší nebo více nemocné lidi může být smrtelné. I u mladších jedinců může být průběh závažný s nutností hospitalizace, někdy zanechává dlouhodobé následky. Virus se nejčastěji přenáší vzduchem, pravděpodobnost přenosu stoupá s dobou, po kterou je člověk v blízkosti nakaženého, a s blizkostí kontaktu. Dále přenos usnadňuje mluvení, zpěv a zejména chybějící ochrana nosu a úst. Toto onemocnění již přesvědčivě dokázalo, že je schopné kromě usmrcení vysokého počtu nakažených i spolehlivě paralyzovat zdravotní systémy i celou ekonomiku ve většině světa, je proto nezbytné dělat maximum možného pro omezení dalšího šíření. Podrobnější informace o původci onemocnění najdete například zde .

 

Jaké jsou příznaky a co dělat při podezření?

Covid-19 se může projevovat velkým množstvím různých obtíží, část nakažených nepozoruje příznaky žádné (přitom jsou ale infekční a tedy mohou přenést virus například na rizikového seniory). Je tedy nutné při jakémkoli podezření nechodit mezi lidi, telefonicky se spojit s lékařem a domluvit se na dalším postupu. Nejčastějšími příznaky jsou bolest hlavy a svalů, celková únava, suchý kašel, zhoršení dechu, ztráta čichu nebo chuti, tlak kolem nosu a očí, teplota, méně často i zvracení nebo průjem.

Co dělat při příznacích COVID-19

 

Jak se koronavirus diagnostikuje?

V současné době přítomnost viru prokazujeme buď PCR testem (výsledek cca za 24 hodin, prokazuje přítomnost genetické informace viru v odebraném vzorku – je vysoce citlivý, ale bývá pozitivní i několik týdnů po skončení onemocnění) a antigenním testem (výsledek během 20 minut, je méně citlivý, ale víc vypovídá o riziku přenosu infekce na okolí). Oba testy jsou nyní v naprosté většině prováděné ze vzorku odebraného výtěrem z nosohltanu. Odběry ze slin jsou sice příjemnější, citlivost vyšetření je ale většinou menší, proto se zatím používají minimálně. V ordinaci máme i tyto antigenní testy ze slin, používáme je ale jen výjimečně.

Antigenní testy nyní provádíme v běžných ordinačních hodinách přímo v ordinaci. Pouze ale po předchozí telefonické domluvě.

Při podezření na nákazu je důležité spojit se se svým registrujícím praktickým lékařem a domluvit nejvhodnější postup. V případě, že se špatně zvolí typ testu nebo jeho načasování, nemusí dojít ke správnému stanovení diagnózy. Zároveň některé z obtíží mohou mít i jinou příčinu, je proto vhodné domluvit se, zda stav nevyžaduje i vyšetření v ordinaci. Zároveň je hned při prvních příznacích infekce naprosto zásadní omezit jakýkoli kontakt s jinými lidmi, ve většině případů proto bude nutné i vystavení pracovní neschopnosti.

Postup ohledně vyšetření na nákazu koronavirem nebo nutnost karanténních opatření je možné konzultovat s hygienou na lince 564 602 602 - funguje denně od 8 do 22 hodin.

Jak se spojit s praktickým lékařem

Jak postupovat při nařízené karanténě a izolaci

Domácí léčba infekce dýchacích cest (včetně COVID-19)

Kdy do nemocnice

 

Očkování

V tuto chvíli jediná naděje na zastavení pandemie spočívá v proočkování většiny populace (zejména rizikových skupin) jednou z nově vyvinutých vakcín. O tom, zda byste se měli nechat očkovat a jaká je aktuální situace ohledně očkování, si můžete přečíst na tomto odkazu.

 

Jak bojujeme s koronavirem v ordinaci

Deníček praktického lékaře z doby koronaviru

© 2019 MUDr. Tomáš Jílek, Web vytvořen od JCweb