Očkování proti covid-19

 

Na tomto místě se budu snažit informovat o aktuální situaci s očkováním proti COVID-19. Prosím ty, kdo mají tu možnost, aby sledovali informace zde a nepokoušeli se nás kvůli očkování kontaktovat osobně ani telefonicky. Není možné ústně předávat informace desítkám lidí denně a zároveň se věnovat nemocným.

 

Mám se nechat očkovat?

Zde je odpověď jednoduchá: zcela jistě ano. V současnosti jsou v ČR vakcíny, které už byly aplikované milionům lidí, část z nich už svojí dávku dostala před mnoha měsíci. Je nyní zcela jistě prokázané, že tyto vakcíny jsou bezpečné a účinné. Jak dlouho bude vakcína před koronavirem chránit zatím není jisté, ale i v případě, že by to bylo méně než rok, by v naší situaci mělo proočkování populace smysl.
Jediné skupiny lidí, které v současné době vakcínu dostat nemohou, jsou děti, těhotné ženy a lidé, kteří mají v den aplikace příznaky infekce. V případě infekce koronavirem je vhodné podat vakcínu minimálně 2 týdny po skončení izolace. Spíš kvůli nedostatku vakcín je nyní doporučeno lidi, kteří covid-19 prokazatelně prodělali, očkovat až 90 dnů od pozitivního testu, aby byla vakcína k dispozici hlavně těm, kteří mají vyšší riziko nákazy.
Z komplikací po očkování se velmi vzácně objevují alergické reakce. Tyto stavy se mohou objevit po podání každé vakcíny, z toho důvodu doporučujeme po očkování počkat minimálně 20 minut v čekárně, při včasném podání protialergických léků jsou tyto reakce bez problémů řešitelné. Vakcínu proti koronaviru nesmí dostat člověk, který má prokázanou alergii na složku této vakcíny. Nikdo z mých pacientů ale takovou alergii prokázanou nemá. I tak v případě, že jste měli v minulosti závažnou reakci (otok celého těla, dušení, bezvědomí) po aplikaci jakéhokoli léku nebo i lehčí alergickou reakci na 3 a více léků, domluvte se před očkováním (stačí i mailem nebo telefonicky), zda je pro vás toto očkování vhodné a zda před ním nepodat preventivně protialergické léky.
U vakcín firmy AstraZeneca (které také používáme) se u několika lidí z milionu očkovaných objevily případy trombózy nebo embolie. Vzhledem k tomu, že riziko úmrtí nebo komplikací při prodělání koronaviru je mnohonásobně vyšší, je přínos i u této vakcíny naprosto jednoznačný a pokud máte možnost jí dostat, rozhodně doporučuji toho využít. Vzhledem k tomu, že většina komplikací se objevila u žen pod 40 let, tak v případě, že nemají žádná jiná zdravotní rizika pro těžší průběh covidu (vysoký tlak, obezita, jiné nemoci), bych pouze u této skupiny doporučil počkat na jinou dostupnou očkovací látku.
Odbornými společnostmi je doporučeno, aby vakcínu proti covid-19 dostali i lidé s protinádorovou léčbou a lidé s autoimunitním onemocněním. Pouze v případě roztroušené sklerózy bych doporučil nejprve konzultovat Vašeho ošetřujícího lékaře, zda je Váš stav stabilizovaný a vakcinace je možná.
 

Kde se mohu nechat očkovat?

První možnost je nechat se naočkovat v očkovacím centru. Ta jsou nejblíž v Havlíčkově Brodě a Pelhřimově. V tomto případě je nutné vyplnit registraci na internetu, při ní si je možno zvolit kterékoli očkovací místo z nabídky. V očkovacích centrech se používají všechny dostupné vakcíny, je tam šance dostat se i k nejúčinnějším mRNA vakcínám od firem Pfizer a Moderna. Vybrat si vakcínu ale není možné.
Druhá možnost je ordinace praktického lékaře. V tomto případě budete očkováni vakcínou AstraZeneca, v pozdějších měsících případně vakcínou firmy Johnson&Johnson. Ty jsou o něco méně účinné než mRNA vakcíny, podle dostupných dat ale i ony poskytují vynikající ochranu proti těžkému průběhu covidu. Opět není možné vybírat si, kterou vakcínu dostanete.
 

Jak se mám registrovat k očkování?

Pokud jste si zvolili očkovací centrum, je nutné vyplnit registrační formulář na stránkách registrace.uzis.cz . Pro seniory, kteří nejsou schopní vyplnit formulář sami, bude zapotřebí pomoci rodiny nebo operátora telefonní linky 564 602 602. V některých médiích zaznělo, že bude za seniory vyplňovat formulář praktický lékař - v naší ordinaci toto ale zajišťovat nebudeme, jde o úkon, ke kterému není zapotřebí zdravotník. Rodina může za seniora celý proces provést i na dálku, pouze kromě údajů seniora vyplní jako mobil svoje telefonní číslo. Na to během následujících týdnů přijde termín očkování, ten termín si pak mezi sebou sdělí po telefonu. Pokud provedete rezeravaci v očkovacím centru, není už možné ji změnit na jiné místo, nejde se ani přeobjednat k očkování u praktického lékaře.
Pokud chcete být očkovaní v naší ordinaci, sdělte nám to nejlépe e-mailem. Vedeme seznam lidí se zájmem o očkování (v tuto chvíli seniory nad 65 let a pacienty s chronickým onemocněním). Jakmile nám kraj dodá vakcíny, zavoláme Vám s termínem.
 

Co když je mi méně než 65 let?

Kromě seniorů se nyní mohou nechat očkovat i lidé léčící se s rizikovým chronickým onemocněním. Jejich seznam najdete například ZDE. Pokud jste své chronické onemocnění našli v uvedeném seznamu, záleží nyní na tom, kde jste s uvedenou chorobou léčeni. Pokud je Vaše onemocnění sledované ve specializované ambulanci, požádejte svého ambulantního specialistu o kód, který následně zadáte v internetovém registračním formuláři. Pokud jste sledováni u nás (ve většině případů s vysokým tlakem), je nyní jediná možnost vyčkat na očkování v ordinaci praktického lékaře. Na rozdíl od ambulantních specialistů nemáme žádné kódy k registracím. V takovém případě nám pošlete mail. Zájemce o očkování budeme kontaktovat, jakmile dostaneme vakcíny do ordinace. Jako první ale budeme očkovat seniory, mladší rizikové pacienty pak nejdřív v druhé polovině dubna.
 

Kdy na mě přijde řada?

Na Vysočině nyní probíhá očkování seniorů nad 65 let. Vakcín je zatím v celém kraji nedostatek, po registraci k očkování můžete termín dostat až za několik týdnů. Předpokládá se, že v očkovacích centrech i u praktických lékařů se během dubna doočkují senioři starší 65 let a začne se s vakcinací dalších rizikových skupin. Pokud zvolíte některé pražské očkovací centrum, dostanete pravděpodobně termín o několik týdnů dříve. Neriziková populace se v každém případě k vakcíně dostane nejdřív v létě.
 

Jak mám postupovat, když chci být očkovaný v ordinaci svého praktického lékaře?

Pokud je Vám nad 65 let nebo patříte do výše uvedených rizikových skupin, pošlete nám mail se jménem a rokem narození. Jakmile dostaneme vakcíny do ordinace, sami začneme obvolávat registrované pacienty. Pacienty registrované jinde neočkujeme. 

© 2019 MUDr. Tomáš Jílek, Web vytvořen od JCweb