Odběry

 

Odběry provádí sestra denně v čase 6:30 – 7:00. Ve výjimečných případech můžete přijít i později během dopoledne, nejpozději do 10:30, v té době ale už není možné odeslat krev na některá specializovaná vyšetření (záchyt celiakie, protilátky proti infekcím a další).

Pokud odběr doporučil lékař (při vyšetření v ordinaci nebo telefonické konzultaci), není potřeba se objednávat - můžete přijít kterýkoli všední den.

 

Jak se připravit k odběru krve

Stejně jako u všech dalších vyšetření, i odběr krve indikuje lékař. K odběru se proto dostavte pouze v případě, že to lékař doporučil při vyšetření v ordinaci, nebo jste se na odběru telefonicky domluvili.
K odběru přijďte nalačno. To znamená, že od deseti hodin večer nebudete jíst žádné jídlo a pít pouze čistou vodu nebo slabý neslazený čaj. Poslední večerní jídlo by mělo být lehké, bez většího množství tuků. Několik dní před odběrem je vhodné vynechat alkohol a větší fyzickou zátěž.
V některých případech může být odběr obtížnější a nepříjemný. Můžete se tomu vyhnout tím, že se ráno před odběrem dostatečně napijete, nejlépe 0,5 litru čisté vody.

 

Jak postupovat při odběru moči

Není vhodné odebírat moč několik dní po velké fyzické zátěži. U žen se v průběhu menstruace a cca 2 dny před i po ní dá očekávat přítomnost krve ve vzorku moči, většinou je tedy vhodné odběr odložit alespoň 3 dny po skončení menstruace.
Nejvhodnější je vyšetření první ranní moči, na druhou stranu je potřeba provést vyšetření během několika hodin po odběru. Pokud tedy neponesete moč do ordinace brzy ráno, je lepší odběr provést až před cestou do ordinace, případně na WC na poliklinice.
Vždy je vhodné zachytit střední proud moči, tedy začít močit a teprve potom bez přerušení proudu zachytit moč do zkumavky (dostanete od sestry v ordinaci) nebo do vymyté čisté nádoby.
Někdy je potřeba odeslat vzorek moči na kultivační vyšetření k záchytu případné infekce. V takovém případě dostanete speciální sterilní zkumavku, u které je důležité zachovat čistotu odběru. Před odběrem je nutné důkladně omýt genitál a po otevření zkumavky se nedotýkat její horní části.

 

Kdy budu znát výsledky

Výsledky je možné sdělit i telefonicky, každý by ale měl zavolat na výsledky sám a nepověřovat tím např. rodinné příslušníky. Téměř všechny výsledky jsou k dispozici už ráno první den po odběru. Výjimkou jsou kultivační vyšetření moči a výtěry, ty jsou většinou známy až 2 dny po odběru, obvykle po 10. hodině. Některá specializovaná vyšetření krve také mohou trvat déle.

© 2019 MUDr. Tomáš Jílek, Web vytvořen od JCweb