Očkování proti covid-19

 

Na tomto místě se budu snažit informovat o aktuální situaci s očkováním proti covid-19. Prosím ty, kdo mají tu možnost, aby sledovali informace zde a nepokoušeli se nás kvůli očkování kontaktovat osobně ani telefonicky. Není možné ústně předávat informace desítkám lidí denně a zároveň se věnovat nemocným.

 

Mám se nechat očkovat?

Zde je odpověď jednoduchá: zcela jistě ano. V současnosti jsou v ČR vakcíny, které už byly aplikované milionům lidí, část z nich už svojí dávku dostala před mnoha měsíci. Je nyní zcela jistě prokázané, že tyto vakcíny jsou bezpečné a účinné. Jak dlouho bude vakcína před koronavirem chránit zatím není jisté, ale i v případě, že by to bylo méně než rok, by v naší situaci mělo proočkování populace smysl.
Jediné skupiny lidí, které v současné době vakcínu dostat nemohou, jsou děti, těhotné ženy a lidé, kteří mají v den aplikace příznaky infekce. V případě infekce koronavirem je vhodné podat vakcínu minimálně 2 týdny po skončení izolace. Spíš kvůli nedostatku vakcín je nyní doporučeno lidi, kteří covid-19 prokazatelně prodělali, očkovat až 90 dnů od pozitivního testu, aby byla vakcína k dispozici hlavně těm, kteří mají vyšší riziko nákazy.
Z komplikací po očkování se velmi vzácně objevují alergické reakce. Tyto stavy se mohou objevit po podání každé vakcíny, z toho důvodu doporučujeme po očkování počkat minimálně 20 minut v čekárně, při včasném podání protialergických léků jsou tyto reakce bez problémů řešitelné. Vakcínu proti koronaviru nesmí dostat člověk, který má prokázanou alergii na složku této vakcíny. Nikdo z mých pacientů ale takovou alergii prokázanou nemá. I tak v případě, že jste měli v minulosti závažnou reakci (otok celého těla, dušení, bezvědomí) po aplikaci jakéhokoli léku nebo i lehčí alergickou reakci na 3 a více léků, domluvte se před očkováním (stačí i mailem nebo telefonicky), zda je pro vás toto očkování vhodné a zda před ním nepodat preventivně protialergické léky.
U vakcín firem AstraZeneca a Johnson&Johnson (které také používáme) se u několika lidí z milionu očkovaných objevily případy trombózy nebo embolie. Vzhledem k tomu, že riziko úmrtí nebo komplikací při prodělání koronaviru je mnohonásobně vyšší, je přínos i u této vakcíny naprosto jednoznačný a pokud máte možnost jí dostat, rozhodně doporučuji toho využít. Vzhledem k tomu, že většina komplikací se objevila u žen pod 40 let, tak v případě, že nemají žádná jiná zdravotní rizika pro těžší průběh covidu (vysoký tlak, obezita, jiné nemoci), bych pouze u této skupiny doporučil počkat na jinou dostupnou očkovací látku.
Odbornými společnostmi je doporučeno, aby vakcínu proti covid-19 dostali i lidé s protinádorovou léčbou a lidé s autoimunitním onemocněním. Pouze v případě roztroušené sklerózy bych doporučil nejprve konzultovat Vašeho ošetřujícího lékaře, zda je Váš stav stabilizovaný a vakcinace je možná.
 

Kde se mohu nechat očkovat?

V kterémkoli očkovacím centru, nejbližší je Kulturní dům Máj v Pelhřimově.
 

Jak se mám registrovat k očkování?

Pokud jste si zvolili očkovací centrum, je nutné vyplnit registrační formulář na stránkách registrace.uzis.cz . Pro seniory, kteří nejsou schopní vyplnit formulář sami, bude zapotřebí pomoci rodiny nebo operátora telefonní linky 564 602 602. V některých médiích zaznělo, že bude za seniory vyplňovat formulář praktický lékař - v naší ordinaci toto ale zajišťovat nebudeme, jde o úkon, ke kterému není zapotřebí zdravotník. Rodina může za seniora celý proces provést i na dálku, pouze kromě údajů seniora vyplní jako mobil svoje telefonní číslo. Na to během následujících týdnů přijde termín očkování, ten termín si pak mezi sebou sdělí po telefonu. Pokud provedete rezeravaci v očkovacím centru, není už možné ji změnit na jiné místo, nejde se ani přeobjednat k očkování u praktického lékaře.
Očkování v naší ordinaci již není možné.
 

Kdo se může nechat očkovat?

Každý dosud neočkovaný, kterému ošetřující lékař očkování nezakázal. Po prodělání covid-19 registrační systém umožňuje objednání až po uplynutí 90 dnů od onemocnění.
 

Kdy na mě přijde řada?

Po registraci v očkovacím centru byste nyní měli dostat termín do dvou týdnů.
 

Jak mám postupovat, když chci být očkovaný v ordinaci svého praktického lékaře?

V tuto chvíli jsme všechny dodané vakcíny aplikovali a plánujeme pouze doočkovat druhé dávky. Dosud neočkovaní tedy musí využít služeb očkovacího centra.

© 2019 MUDr. Tomáš Jílek, Web vytvořen od JCweb