Deníček praktického lékaře z doby koronaviru

 

Krátká verze

Výzva i pro zkušené surfaře

Dlouhá verze

Leden 2020

Většinu času řešíme nově násilím zavedenou eNeschopenku. Nápad dobrý, ale vinou ministryně Maláčové implementovaný ve stádiu prototypu. Další 2 měsíce upozorňujeme na desítky věcí, které na eNeschopence nefungují, než se odladí k uspokojivému fungování. Trochu je to vyváženo faktem, že většina praktiků stopla vystavování neschopenek pacientům, které léčí někdo jiný, a začala trvat na dodržování platné legislativy. Nepříjemného dohadování je spousta, většina kolegů jiných odborností to ale nakonec pochopí a naučí se s neschopenkami pracovat.

Nově jde na jeden recept předepsat pouze jeden lék - nikdo neví proč ani kdo to navrhl, pro nás další ztížení práce.

Přichází zprávy o rozšíření nového viru v Číně.

Poslanec Svoboda neúspěšně žádá vládu, aby jednala o přípravě na možné rozšíření nového koronaviru do ČR.

S kamarádem probíráme vhodné typy respirátorů.

30. ledna - dostáváme doporučení, jak postupovat při ošetření pacienta s podezřením na nový koronavirus. Týká se pouze lidí, kteří byli v posledních 2 týdnech v Číně. Průkaz viru zvládne 1 laboratoř v republice. Vyšetřující personál musí mít respirátor FFP3, plášť, rukavice, brýle, čepici. V ordinaci mám naštěstí 5 respirátorů z doby, kdy hrozilo rozšíření eboly, pár plášťů, dost rukavic i čepic, krabici chirurgických ústenek. Brýle jsou doma v záloze potápěčské. Zatím prakticky nikdo ze zdravotníků ani představitelů státu nevěří, že by se epidemie mohla ve větší míře rozšířit i v Česku.

Únor 2020

Zástupci praktiků upozorňují vládu, že veřejnost není informovaná, jak se chovat při návratu z rizikových oblastí, neví, koho a jakým způsobem informovat a jak se chovat při potížích. Dále sdělují, že většina ordinací nemá k dispozici žádné ochranné pomůcky, které v té době už prakticky nejdou sehnat.

S kolegy studujeme příznaky, kterými se koronavirus projevoval v čínské populaci. Mezi hlavní příznaky patří údajně kašel, horečka a dušnost. Promýšlíme, jak podle příznaků a nálezu odlišit tuhle infekci od běžných viróz. Občas se objeví informace, že část pacientů má jako hlavní příznak rýmu nebo bolest v krku. Doufáme, že to nebude pravda, v takovém případě by odlišení podle klinického stavu nebylo možné. Že tenhle virus bude solidní průser už nám začíná být jasné.

Koncem měsíce vláda konečně uznává, že jejich prohlášení o dostatku ochranných pomůcek v hmotných rezervách a zdravotnických zařízeních se nezakládala na pravdě, během několika týdnů ale prý bude problém vyřešený.

Březen 2020

1. března - testy v ČR odhalily první tři případy nákazy. Všichni nakažení přicestovali z Itálie.

Na 1 recept jdou znovu předepsat 2 položky.

3. března - dostáváme nové doporučení pro postup u podezření na koronavirus. I nadále jsou jako podezřelí braní jen navrátilci z rizikových oblastí a blízké kontakty lidí s prokázanou infekcí. Je doporučeno konzultovat tyto pacienty telefonicky, nepouštět je do čekárny mezi ostatní pacienty. Ministerstvo slibuje distribuci ochranných pomůcek mezi praktické lékaře. ENeschopenka už funguje bez větších problémů, je povoleno jejím prostřednictvím na dálku vystavovat karantény.

O všech případech karantény a vyšetření na koronavirus rozhoduje hygiena, je jí umožněno ohlásit příslušnou osobu praktickému lékaři, aby zbytek zajistil on.

6. března - koronavirus si přivezl z Itálie i kolega praktický lékař, který okamžitě při objevení příznaků kontaktoval hygienu a šel do karantény. Přesto je z ministerstva obviněn, že nezodpovědně šířil nákazu. Když se prokázal opak, omluvy se nedočkal.

11. března - máme první komunitní přenos v ČR. Zavírají se školy a jsou zakázané akce nad 100 osob. WHO oficiálně označila nákazu covid-19 za pandemii.

12. března - ČR má víc než 100 nakažených. Je vyhlášen nouzový stav.

Z funkce hlavní hygieničky odvolali výživovou poradkyni Gottvaldovou.

Podstatná část veřejnosti šíří nenávist vůči lidem, kteří se odvážili jet na lyže do Itálie, a své nesmyslné přesvědčení, že nebýt jich, koronavirus by se do ČR nedostal. Nakažení pacienti tají svou diagnózu a místo pobytu, aby se vyhnuli lynčování.

V severní Itálii zatím denní počet úmrtí na koronavirus dosahuje stovek, zdravotnictví už nezvládá nápor nakažených.

Objevují se bagatelizující výroky specialistů z nesouvisejících oborů, kterým ale mnoho laiků důvěřuje. Většina z nich se zpětně za matení veřejnosti neomluvila.

13. března - jsou zakázané akce s účastí nad 30 osob, restaurace zavírají ve 20:00.

Premiér Babiš lže a tvrdí, že zdravotníci mají ochranných prostředků dost. Pokud by prý někde neměli, osobně jim je přiveze. Několik kolegů, kteří nemají vůbec nic, tedy oslovuje Úřad vlády. Babiš ani respirátory bohužel nedorazili.

S kolegy na poliklinice se tedy domlouváme, že každý si vyhradí jeden den v týdnu několik hodin pro infekční pacienty a ostatní k němu ten den lidi s teplotou nebo kašlem budou přeposílat, budeme tak šetřit ochranné pomůcky.

16. března - až na výjimky je zakázáno cestovat do ČR a ven do zahraničí. Po návratu z rizikových zemí je nutná karanténa. Jsou uzavřené obchody a restaurace.

Praktickým lékařům se doporučuje práce v plných ochranných prostředcích, v případě, že je nemají, tak ordinovat po telefonu a mailu. Zejména mají bránit tomu, aby se v čekárně nebo ordinaci mísili zdraví lidé s těmi, kteří mají příznaky infekce.

Od státu je do okresních měst doručena dodávka respirátorů pro praktické lékaře. Vychází to na 3-5 kusů nepříliš kvalitních FFP2 respirátorů na ordinaci, je nutné zajet si je vždy vyzvednout. Další zásilky s o něco větším počtem kusů (a někdy i s rukavicemi nebo dalšími ochrannými prostředky) si budeme vyzvedávat v následujících několika měsících cca 1x za týden.

Tenhle zjev musí v pacientech vyvolávat hřejivé pocity důvěry a bezpečí

Poprvé ordinuju ve všech doporučených ochranných pomůckách. Objednal jsem si i ochranné brýle pro řemeslníky, plastový štít se ale nakonec ukáže jako lepší volba.

Běžní lidé se k ochranným pomůckám nemají jak dostat, polovina Česka šije bavlněné roušky. Manželka už se taky chystá.

Nabízí se otázky, jak dál. Už víme, že virus nikam nezmizí a vakcína se dá čekat odhadem za rok. Drastická opatření ale nejdou držet příliš dlouho. Zároveň při nekontrolovaném průchodu viru populací jsou jisté desítky tisíc obětí. Vyhlídky nic moc.

18. března - je zavedená povinnost nosit ochranu úst a nosu i venku. Nakažených je přes 500.

Pomůcky většina praktiků zatím prakticky žádné nedostala, je doporučeno ve vybraných ordinacích koncentrovat zbylé pomůcky a vyšetřovat tam potenciálně infekční pacienty, ostatní by v maximální míře měli ordinovat distančně. U nás na poliklinice jsme tenhle systém zavedli už předtím sami, většina z nás ale nadále pro většinu pacientů funguje v ordinaci běžným způsobem.

Mně 20 kusů FFP3 přinesl pacient, část předávám manželce pracující v nemocnici, kde mají respirátorů také extrémní nedostatek. Od té doby postupně najíždíme na systém, že každý respirátor necháváme týden ležet na odděleném místě a takto znovu několikrát použijeme. Požadavky “respirátorových puristů”, aby se každá ústenka a respirátor měnily po vyšetření maximálně několika pacientů, jsou mimo realitu. Dezinfekce, trouba a sušení na sluníčku nám nepřišly jako ideální řešení, u pár typů se doporučovalo zkusit přežehlit…. zkusili jsme doma a nedopadlo to dobře.

Indikace k testování je pouze horečka nad 38st. trvající déle než 2 dny, kašel a dušnost. Že tato kritéria velká část nakažených nesplňuje, je nám jasné. Nově není nutná anamnéza pobytu v zahraničí, není už nutné konzultovat hygienu a žádanku může vystavit praktik sám. Řeší se, komu všemu vystavovat eNeschopenku, není na tom shoda.

Zároveň nějakým způsobem musíme hlásit hygieně, koho jsme poslali do karantény. Posílám to mailem, nějaké GDPR mi je v tuhle chvíli ukradené.

22. března - v ČR je hlášené první úmrtí v souvislosti s koronavirem, jednalo se ale o 95-letého polymorbidního muže.

Náměstek ministra zdravotnictví Prymula v rozhovoru nadhodí, že hranice ČR můžou být zavřené i dva roky.

Nově nám několik dnů v týdnu děti hlídá studentka, která má zavřenou školu.

Působím na hranici dvou okresů - Pelhřimov a Havlíčkův Brod. V Havlíčkově Brodě se poprvé otevírá odběrové místo, kde je možné provést odběr pro test na koronavirus. Druhý okres se svého odběrového místa dočká až za pár týdnů. Laboratoře v kraji jsou už schopny menší počet vzorků na covid-19 otestovat, část se ale musí vozit do jiných krajů.

Dostáváme zprávu, že “pro nedostatek odběrového materiálu indikuje na Vysočině odběr na koronavirus nadále pouze hygienik a infektolog.” Postup “vyřešíme problém tak, že radši nebudeme testovat lidi,” se na Vysočině, podobně jako na spoustě dalších míst v ČR, bude uplatňovat po celou dobu koronavirové krize.

I přes nařízení kraje domlouváme testování nadále přímo s odběrovým místem.

26. března - potvrzených případů je přes 2000.

Nově pacienty na testování odesílám přes celostátní elektronickou žádanku ÚZIS.

27. března -  ministerstvo doporučuje ukončovat všechny karantény rychlotesty, které hromadně nakoupilo z Číny. Náměstek ministra Prymula tvrdí, že to bylo dojednáno s praktiky - jedná se o lež. Žádné rychlotesty ovšem nemáme, takže se pro nás naštěstí nic nemění. Zástupci praktiků povinné provádění protilátkových rychlotestů (a tedy zvaní všech lidí v karanténě do ordinace) odmítají.

Projekt Corovent vybírá peníze na nové plicní ventilátory.

28. března - nákaza se prokázala prakticky u všech pacientů i personálu v nedalekém malém domově pro seniory. Překvapivě na ni následně zemřeli pouze 2 klienti.

Duben 2020

2. dubna - prvního pacienta odesílám k testování přes internetovou Covid aplikaci Kraje Vysočina. V této aplikaci se zadávají údaje pacienta a přímo se vybírá den a čas odběru na konkrétním odběrovém místě. Na rozdíl od celostátního systému žádanek se odesílající lékař dostane i k výsledku testu, funguje i při výpadcích celostátního systému spravovaného ÚZISem. Na druhou stranu od tohoto data aplikace bude jen minimálně vylepšovaná, i přes žádosti praktických lékařů nebude možné automatické předvyplnění údajů pacienta z lékařského programu, takže zadávání bude vždy o několik minut delší než u celostátní žádanky. Při vyplnění 10 žádanek za den tedy zbytečná půlhodina z ordinační doby strávená vyplňováním kolonek formulářů.

Zároveň tento den z kraje přichází výzva, abychom maximálně omezili testování, protože kapacita odběrových míst a laboratoří je zahlcená. Testovat jen tam kde je vysoké riziko dalšího šíření, hlavně pak zaměstnance kritické infrastruktury…

V ČR nyní máme nějakých 50 úmrtí covid pozitivních.

6. dubna - náměstek Prymula navrhuje postupné cílené promoření populace s ochranou rizikových skupin. Problém s tímto plánem je ten, že všude, kde se o to pokusili, se rizikové skupiny ochránit nepodařilo.

Na jedné straně je skupina lidí, kteří celý koronavirus berou jako konspiraci, na druhé lidi, kteří z něj mají nekonečnou hrůzu a přičítají mu až magickou schopnost přenosu. Tento den řeším telefonát: “Mluvil jsem s paní, která má kolegu, ten kolega má syna, ten syn má manželku a ta je pozitivní na koronavirus!”...... Informoval jsem pacienta, že se nejednalo o rizikový kontakt.

Sílí hlasy požadující okamžité ukončení restriktivních opatření.

Nově je otevřené odběrové místo u nemocnice Pelhřimov. Kapacita vždy bude o poznání menší než v okolních okresech, Pelhřimov ale zůstane ještě dlouho okresem s jen zanedbatelným počtem pozitivních. Není jisté, zda to není jen menším testováním.

8. dubna - dosáhli jsme jarního maxima hospitalizovaných - 422. Mrtvých je přes 100. Zdravotnictví se připravovalo na podstatně větší nápor. Ten díky včasným opatřením nepřišel, spousta zdravotníků nyní tedy nemá doslova do čeho píchnout. Někteří kolegové v ambulancích zkracují přechodně ordinační dobu, některá nemocniční oddělení zejí prázdnotou a personál má dovoleno dát si voraz doma.

Ruší se povinnost ukončovat karanténu rychlotesty.

9. dubna - znovu se nařizuje ukončovat karanténu rychlotestem, pouze u kontaktů.

11. dubna - objevuje se první verze aplikace eRouška, kterou se IT specialisté snaží řešit neschopnost státu účinně trasovat kontakty nakažených. Vzhledem k tomu, že lidé nebudou mít povinnost ji skutečně využívat ani předávat v ní nasbíraná data, zároveň hygiena nebude mít zájem využívat nové technologie, přínos aplikace bude zanedbatelný.

Odborné semináře pro lékaře se začínají pořádat online formou. Za mě jedna z mála pozitivních změn, kterou koronavirus přinesl.

15. dubna - povoluje se na konci karantény místo rychlotestu provést PCR.

Měnění pokynů pro rychlotesty se zdá podle výše uvedeného jako zmatené a obtížně sledovatelné. Takhle jsou ale průběžně měněná veškerá nařízení související s vyšetřováním a karanténami (kdy, koho a při jakých potížích testovat, jak a kdy ukončovat karantény…). Na dotazy u nejasností často hygiena ani ministerstvo nejsou schopni odpovědět, jak to vlastně bylo myšleno. Každá krajská hygiena používá svůj vlastní výklad.

25. dubna - nemocnice znovu začínají fungovat, často ale požadují u přicházejících pacientů provedený PCR test na koronavirus. Praktikům ovšem v tomto případě pojišťovny neumožňují test indikovat, některé nemocnice mají problém to pochopit.

Končí nám hlídání dětí, začínáme je znovu posílat k babičce.

Květen 2020

11. května - začíná se s uvolňováním, můžete se dát ostříhat i jinde než na Ministerstvu financí nebo strávit víkend v nákupním centru, některé ročníky se vrací do škol. V ordinaci jsme se vrátili k prakticky normálnímu provozu, pouze více trváme na objednání předem.

21. května - dostali jsme poslední ochranné pomůcky od státu. Sehnat už nyní jdou, nadále si je tedy zdravotnická zařízení mají obstarávat sama. Zemřelých covid pozitivních je přes 300.

25. května - venku už při zachování odstupu nejsou nutné roušky. Otevírají se znovu restaurace a další zařízení. Naše děti se vrátily do školky.

Končíme s kolegy na poliklinice s přeposíláním infekčních pacientů do ordinace aktuálně sloužícího lékaře. Vlivem protiepidemických opatření se kromě koronaviru podařilo téměř zastavit i šíření všech ostatních respiračních infekcí. Pacient s kašlem nebo teplotou se na několik dalších měsíců stává vzácností, a to i v porovnání s letními měsíci v jiných letech.

Červen 2020

1. června - končí proplácení distančních konzultací s praktickým lékařem ze strany pojišťoven.

Zároveň už není možné ukončovat karanténu provedením rychlotestu. Potvrdila se naprostá nespolehlivost Čínou dodaných testů, stovky tisíc jich zůstávají ve skříních v našich ordinacích, postupně se přesouvají do směsného odpadu.

Zástupci praktických lékařů se obrací na ministerstvo s dotazy, jak se bude na podzim řešit situace, kdy se denně objevují desítky tisíc nových případů infekce dýchacích cest, přitom systém testování už nyní při podstatně menších počtech nestíhá.

Zároveň je požadováno zpřístupnění výsledků testů pro indikující lékaře - výsledek se většina praktiků dozví jen po telefonu od vyšetřeného pacienta.

Odběrový stan v Pelhřimově už je uzavřený, jeho provoz se obnoví v srpnu, zpočátku jen na 2 dny v týdnu.

15. června - v Česku se zatím podařilo diagnostikovat přes 10 tisíc nákaz koronavirem.

Červenec 2020

1. července - roušky až na drobné výjimky přestávají být povinné ve vnitřních prostorách.

Praktickým lékařům jsou jako kompenzace výpadku příjmů v jarních měsících mírně navýšena ohodnocení prováděných výkonů, celkově ale kvůli menšímu počtu ošetřených dostává většina ordinací peněz o něco méně.

Dcera měla teplotu a kašle, uvažuju nad testováním, manželka moje úvahy ukončuje.

8. července - aktuální indikace k provedení testu na koronavirus jsou teplota ≥ 37,3st.C, suchý kašel, dušnost, zažívací obtíže, ztráta chuti a čichu – pokud není možné tyto příznaky vysvětlit jinak.

17. července - v Moravskoslezském kraji se nákaza dál vesele šíří, hygienici tam plošně zpřísňují opatření.

28. července - ÚZIS slavnostně slibuje, že lékařům, kteří odesílají na test na covid-19, zpřístupní funkci, která jim umožní dozvědět se výsledek testu. Dosud se (s výjimkou Vysočiny a pár dalších míst) museli spoléhat na telefonické sdělení pacienta, kterému výsledek přišel v SMS. Od slibu k jeho splnění si počkáme další 2 měsíce.

Šéf ÚZIS Dušek sděluje: Objevují se i spekulace, ke kterým bych se i já osobně hlásil, že ten virus ztratil svojí sílu. Onkolog Žaloudík prohlašuje, že virus má přehnanou reklamu.

Já na základě těchto informací postupně přestávám řešit, co bude na podzim. Že by fakt virus slábl? Nebo nás chrání očkování TBC nebo speciální česká genetická odolnost? Nevím, prostě dál posílám na testy (pokud to kapacity odběrových míst dovolí) a čekám, co bude.

Srpen 2020

21. srpna - děje se něco nepěkného. Za den přibylo přes 500 potvrzených nákaz (na jaře jich bylo nejvíc 377).  Začíná stoupat procento pozitivních testů. Termíny na test na Vysočině se prodlužují.

Nenávist lidu se nyní pro změnu obrací na navrátilce z Chorvatska. Současná představa je nyní taková, že se nám podařilo virus v zásadě vymýtit, jenom ti nezodpovědní dovolenkáři nám ho sem tahají zpátky.

29. srpna - do tohoto dne jsem měl desítky otestovaných s negativním výsledkem. Nyní mají v jeden den pozitivní test první dva z mých pacientů, které jsem odeslal na stěr během uplynulého týdne. I přes naší snahu pacienty třídit dopředu svoje potíže neohlásili a dorazili přímo do ordinace, kde v průběhu pohovoru sdělili, že několik dnů kašlou.

Září 2020

1. září - znovu se zavádí povinnost nosit na některých místech roušky, po zásahu premiéra Babiše ale jen ve velmi okleštěné podobě. Na hromadných akcích venku maximálně 1000 osob, uvnitř maximálně 500 osob. Celkově spíš gesto, které na šíření nákazy nemá žádný reálný dopad.

Pojišťovny znovu začínají proplácet distanční konzultace s lékařem.

Minimální délka karantény se zkracuje ze 14 na 10 dnů.

7. září - potvrdily se naše obavy. Extrémní nárůst infekcí dýchacích cest, všichni musí být testovaní. Praktici, odběrová místa ani hygiena nestíhají. Tento den jsem vystavil 18 izolací a karantén.

Diagnostikované případy začnou nyní narůstat tempem víc než 1000 za den.

17. září - přibylo přes 3000 případů za den, celkově je zatím 500 mrtvých.

Od jara se provedlo přes milion testů, většinu z nich indikovali praktičtí lékaři. Vím ale o prakticích, kteří smysl opatření a testování moc nechápou a na testy téměř neposílají. Podíl takových kolegů bych podle informací z okolí odhadl na 10-20%.

Pediatři už neposílají děti na testování prakticky vůbec, argumentují nedostatkem kapacit.

I naše děti jsou nemocné, pediatr hodnotí jako běžnou školkovou virozu. K prarodičům je dát kvůli infekci nejde, střídáme se tedy s manželkou v hlídání a práci.

Ruším svojí účast na velké konferenci pro praktické lékaře, riziko nákazy je vysoké. Některá oddělení nemocnic ale budou svůj personál na vzdělávací akce vysílat ještě několik týdnů. Zároveň některá pracoviště i přes platná nařízení nevyžadují po personálu, aby nosil roušku nebo respirátor. Na části těchto oddělení se pak koronavirus rozšíří podstatně víc než jinde a ohrozí fungování péče.

20. září - poté, co se zjistilo, že ve více zasažených oblastech hygiena kontaktuje nakaženého někdy po týdnu a někdy vůbec, se mezi lidmi rozšířil návod, jak mohou sami provést trasování svých kontaktů. Po domácí výrobě roušek si národ kutilů znovu pomáhá sám.

Objevuje se nové doporučení pro praktiky, které má snížit počty nutných testů v případě, že systém testování nestíhá - jediná možnost netestovat člověka s infekcí je ale jen v případě, že po 3 dnech od první konzultace je pacient bez příznaků. Z mojí zkušenosti to je maximálně 1 z 20 pacientů. Jinak se nic nemění. V následujících algoritmech (určených i pro případ dostatečné kapacity testování) ale z nejasného důvodu zůstane doporučení, aby nerizikoví lidé byli po distanční konzultaci s praktickým lékařem ponechaní 3 dny doma a na testy odesílaní teprve ve chvíli, kdy potíže po 3 dnech neustoupí. To v běžném případě znamená, že člověk, který má 3 dny potíže, zavolá praktikovi, ten ho 3 dny nechá vyležet, po 3 dnech, kdy potíže samozřejmě neodezněly, ho pošle na test, který je dostupný u nás v tuhle chvíli za 5 dní, za další 2 dny je výsledek…. pacient v tu chvíli byl infekční už před 14 dny, jakékoli trasování postrádá smysl. Nařízení o 3 dnech tedy ignoruju, kolegové, kteří tento příkaz zodpovědně plní, pak vinou ministerstva posilují obraz praktiků neodesílajících lidi na testování.

Nakažených je od jara 50 tisíc. Správně tedy lidí s prokázanou infekcí. Reálné počty se odhadují cca 3x vyšší, navíc číslo vždy odráží situaci, která byla před cca týdnem. Díky tomu se ukazuje, že i smrtnost je nižší než se předpokládalo, pravděpodobně průměrně kolem 0,5%.

Lůžka některých nemocnic jsou téměř zaplněná, nemocnice začínají omezovat jinou péči a mění další oddělení na “covidária”.

Nadále provádíme preventivní a zaměstnanecké prohlídky, řešíme akutní i chronické potíže. K tomu ale přibyly desítky telefonátů, při kterých probíráme potíže lidí s infekcí, zajišťujeme u nich testování a pracovní neschopnosti, posíláme jim recepty. Ty s atypickými nebo vážnějšími příznaky si zveme do ordinace. Komplikuje to život jak pacientům, kteří mají problém se k nám dovolat, tak nám, kteří kvůli tomu nestíháme běžnou práci. Naštěstí tentokrát už alespoň netrpíme nedostatkem ochranných pomůcek. Sice sehnat takové rukavice nebo ochranný plášť není vůbec jednoduché, ale po chvíli hledání většinou uspějeme (někdo sežene alespoň igelitové pláštěnky).

V mojí ordinaci, stejně jako u kolegů v okolí, je nyní víc než polovina otestovaných pacientů s příznaky infekce dýchacích cest pozitivní na koronavirus. Zároveň na spoustě případů vidíme, že nejde jakýmkoli způsobem odhadnout, jestli má člověk koronavirus nebo jinou virózu. Spousta lidí má při covid-19 jako jediné potíže rýmu a bolest hlavy.

Říjen 2020

1. října - hospitalizovaných pacientů s koronavirem už je přes tisíc.

Zároveň vrcholí promořenost populace nejrůznějšími hoaxy a dezinformacemi. Od totální idiocie, že testování implantuje člověku čip od Billa Gatese nebo že lékaři si celý covid vymysleli, až po historky, že “známá švagrové odešla před provedením testu a přišel jí pozitivní výsledek.” Většina populace a bohužel i nemalá část lékařů nyní nechápe přínos potlačení epidemie, kterého se dosáhne kromě omezení kontaktů hlavně včasným testováním i izolováním nakažených a jejich blízkých. Část lidí proto sabotuje opatření, část lékařů neposílá na testy, nechrání sebe a své pacienty před nákazou.

Začínáme očkovat proti chřipce. Vzhledem k obrovskému nárůstu poptávky (který úplně nechápu, očkování proti koronaviru nechrání a nebezpečnost chřipky se nijak nezměnila) není možné doobjednat víc proti mojí původní objednávce z února. Praktici, kteří objednávali vakcíny v květnu nebo později, v mnoha případech nedostali nic. Z ministerstva se snaží vzbudit dojem, že za to můžou nezodpovědní praktici, kteří včas nezadali objednávku. Přitom v minulých letech se běžně objednávalo až na konci léta.

5. října - znovu nám vyhlásili nouzový stav, začínají se zavírat střední školy. Akce ve vnitřních prostorách maximálně pro 10 lidí, venku pro 20.

Zástupci praktických lékařů jsou znovu nuceni vysvětlovat jednotlivým nemocnicím a dalším zařízením, že nemohou indikovat test na koronavirus jen kvůli přijetí k hospitalizaci. VZP potvrzuje, že praktický lékař v takové situaci test indikovat nesmí, některé nemocnice i tak nařizují pacientům, aby testování přes praktického lékaře vyžadovali.

Anesteziolog z nedaleké nemocnice popisuje extrémní vypětí, které při péči o velký počet těžkých průběhů covidu zažívají. Podotýká, že lidi, kteří jsou hodně staří a nemocní, na ventilátor nedávají. Část populace je šokovaná, ze všech stran se jim ale dostane ujištění, že se jedná o běžný postup i v jiných dobách, kdy u nevyléčitelně nemocných není rozšiřovaná terapie.

8. října - nakažených už je přes 100 tisíc. Z testovaných je 30 procent pozitivních.

Vládní zmocněnec pro IT hlásí, že ví o problému s nedostatkem lidí na trasování. Od jara se jim ale nepodařilo zjistit, jestli nakaženým může volat někdo jiný než epidemiolog. Čeká se na výklad právníků.

Ministr Prymula sděluje, že je v plánu za cca 2 týdny otestovat plošně celou populaci. Má to proběhnout v ordinacích praktických lékařů, kteří jsou o tom informováni. Opět se jedná o lež, s nikým z našich zástupců o tom do té doby nejednal.

12. října - zkolaboval systém elektronických žádanek na testování. Díky tomu v následujících dnech mírně klesá počet prokázaných případů.

Od jara se řeší a opakovaně mění doporučení, komu a s jakými údaji při izolaci a karanténě vystavovat eNeschopenku. Dostáváme nový návod, i ten ale část institucí neakceptuje.

Úmrtí covid-19 pozitivních už je přes 1000.

14. října - sepisuju výzvu, aby lidé ve chvíli, kdy začnou pozorovat příznaky možné infekce dýchacích cest, zůstali doma a kontaktovali svého lékaře. Jestli to u někoho pomohlo nevím. V ordinaci v každém případě i dál mám spoustu lidí, kteří přijdou potom, co týden s kašlem nebo teplotou chodili do práce a za příbuznými. Nadále platí, že minimálně polovina z nich je covid pozitivní. Na test se v okolních testovacích místech čeká 5 dní.

Konečně se dořešil postup vystavování karantén přes eNeschopenku. Trvalo to pouhých 7 měsíců.

Prezident ČLK prosí zdravotníky pracující v zahraničí, aby zvážili přechodný návrat a pomoc přetíženému zdravotnictví v ČR.

Zavírají se školy a restaurace, shromažďování nad 6 osob je zakázané. Stejně jako u všech předchozích opatření se slibuje, že to bude tak na 2 týdny. Vláda tohle lhaní omlouvá tím, že je potřeba lidem nechávat naději.

Konečně se podařilo ministru Prymulovi vysvětlit, že během pár dnů plošně otestovat populaci v ordinacích praktických lékařů za provozu je hovadina.

Okolní nemocnice zastavily operativu, podstatná část nemocnic se přeměnila na “covidária”, některá oddělení fungují omezeně kvůli nakaženému personálu. Část ambulantního provozu je také zavřená. Nějaká místa pro nakažené se většině nemocnic dál daří tvořit, neoficiálně ale mám informace, že intenzivnější léčby už se často nedočkají ani lidé starší cca 75 let, pokud nejsou výjimečně zdatní. Širší veřejnosti se to ovšem raději nesděluje. V médiích se sice hodně probírá, že část hospitalizací jsou senioři s lehkým průběhem, o které se nemá při infekci kdo postarat, už ale nezaznívá, že spousta “méně perspektivních” s těžkým průběhem se nechává zemřít bez hospitalizace, aby dál nezatěžovali nemocnice a poslední chvíle strávili ve svém navyklém prostředí.

19. října - ventilátory Corovent konečně získávají povolení k použití v nemocnicích.

Začíná mě bolet v krku, okamžitě si dělám odběr a odesílám ho do laboratoře. Druhý den přichází negativní výsledek, přesto kvůli laryngitidě zůstávám v následujících dnech doma. V obýváku mám malé call centrum, děti se musí zabavit samy. Akutní případy za mě řeší kolegové.

Bavím se soutěží kolegů, kdo má mezi pacienty „covidiota týdne“. Mnoho zasloužilých šiřitelů nákazy z řad běžných pacientů i lékařů nakonec trumfne covid pozitivní pacient plánující vyrazit na velkou swingers párty. Žádný z nominovaných se samozřejmě nemůže ani řádově přiblížit zásluhám některých politiků.

21. října - za jediný den přibylo téměř 15 tisíc případů.

Roušky jsou znovu povinné i venku.

Vzhledem k nedostupnosti včasného testování v širokém okolí začínám u úředníků města zjišťovat, jestli by v prázdné místnosti na poliklinice bylo možné odebírat pacientům vzorky pro PCR.

22. října - ministr Prymula prohlašuje, že za 2 týdny se začnou všichni lidé s potížemi testovat antigenními testy v ordinacích praktických lékařů. Opět mimo realitu, ve skupinách na ministerstvu byla shoda, že testování budou dělat jen praktici, kteří k tomu mají podmínky (hlavně vhodné prostory), jinak zůstanou testy na vyhrazených odběrových místech. Tentokrát zůstáváme v klidu, protože víme, že stát nám stejně v následujících týdnech žádné testy nebude schopný dodat. Dokonce ani těm, kteří mají zájem testování provádět.

I tak dál tlačím s kolegyní na město, aby nám umožnilo ve vhodných prostorách provádět stěry. V prostorách ordinace, kam přicházejí zdraví pacienti, to není vhodné. Je to spousta telefonování, ale nakonec laboratoř i město souhlasí.

V Praze armáda dokončila stavbu polní nemocnice.

23. října - ministr Prymula byl přistižený, jak bez roušky vychází z jednání, které proběhlo v uzavřené restauraci. O 3 dny později je donucen pod tlakem veřejného mínění rezignovat.

Na Vysočině se na test čeká až 10 dnů, zodpovědné orgány vzdávají další řešení s tím, že není kde sehnat další kapacity odběrových míst a laboratoří. Spoléhá se, že vše vyřeší přesunutí testování na antigenní testy u praktiků. Nakonec se ale přece jen podaří kapacity testování znovu navýšit.

Naše odběrové místo je mnohem stylovější než obvyklé kovové kontejnery.

30. října - poprvé provádím nazofaryngeální výtěr pro test na koronavirus u čtyř pacientů. Nakonec jsme vymysleli postup s odběrem skrz otevřené okno prázdné ordinace. Správa polikliniky se vytáhla a dokonce pro pacienty vyrobila dřevěné schůdky, abychom na ně lépe dosáhli. Vše běží bez problémů, jen se mi nepodařilo dořešit svoz vzniklého infekčního odpadu. Tvářím se ale, že je všechno pořešené, jednou za čas pak pytel hodím doma do popelnice.

Listopad 2020

6. listopadu - mám nepojízdné auto - nevydrželo střet s daňkem při návratu z cévkování seniora s covid-19. Ten nakonec bohužel bude stejně po několika dnech převezen do nemocnice, kde na covid zemře.

Počet hospitalizovaných v předchozích dnech dosáhl maxima - přes 8000 lidí, z toho cca 1200 v těžkém stavu. Nyní počty začínají pomalu klesat. Na covid-19 nyní umírá cca 200 lidí denně. Nyní už je totální nesmysl psát opatrně “s covidem”. V ČR je průměr 300 mrtvých denně, nakažených je v jeden okamžik pár procent populace, kdyby covid nebyl hlavní příčinou smrti, byl by prokázaný jen u několika desítek zemřelých denně. Navíc nárůst celkového počtu úmrtí během podzimních měsíců mluví sám za sebe.

Pelhřimovsko má za poslední týden nejvíc nakažených v zemi.

Jediné krematorium na Vysočině (v Jihlavě, v Pelhřimově navzdory filmu není) hlásí výrazný nárůst žehů, přešli z jedné směny na dvě, několik dnů byl nutný i nepřetržitý provoz.

Celkový počet nově nakažených v ČR ale začíná klesat, i v ordinaci se peklo z předchozích týdnů přelilo do vcelku bezproblémového fungování. Telefonů je sice pořád dost, nových infekcí je ale minimum a podstatně ubylo lidí, kteří potřebují přijít řešit potíže do ordinace.

11. listopadu - antigenní testy dorazily do domovů důchodců a dalších sociálních zařízení, kde by měl být 1x za 5 dní testován personál a klienti.

Jeden z těhle dvou tamponů do nosu narvat skutečně nechcete.

V ordinacích praktických lékařů ale nadále antigenní testy nejsou proplácené, pokud je někdo tak jako já sám nakoupil, musí je provádět za úhradu pacienta nebo na vlastní náklady. V mém případě jsem musel sehnat ještě krabici vhodných výtěrových tamponů, protože ty, které mi k testům dodali, byly velikostí tak na výtěr z krku. Po vyzkoušení mě bolel nos ještě 2 dny.

13. listopadu - po několika měsících se mi podařilo zadat pacienta na test hned stejný den odpoledne. Po úbytku nemocných zůstávají navýšené kapacity a není už problém člověka dostat rychle na testování. Přestávám tedy provádět stěry v našem improvizovaném odběrovém místě.

Po měsíci od výzvy adresované českým lékařům v zahraničí nepracuje v českých nemocnicích prakticky žádný z nich. Několik desítek zájemců narazilo na administrativní bariéry, navíc ve většině nemocnic nebyla situace tak vážná, aby nezvládly situaci vyřešit reorganizací vlastního personálu.

18. listopadu - do školy se vrací žáci prvních a druhých tříd ZŠ. Od dalšího týdne je pak v plánu návrat dalších ročníků. Experty doporučované pravidelné testování dětí, případně alespoň učitelů, ministr Blatný odmítá s tím, že je nad logistické síly státu 170 tisíc učitelů opakovaně testovat. Pravidla pro postup ohledně karantény při nákaze ve třídě nejsou jasná.

24. listopadu - premiér Babiš slibuje před vánočními svátky zdarma antigenní test pro všechny zájemce. Mluví se o ceně pro stát cca 150 Kč na 1 test. Cena dostupných testů je nyní 250 - 300 Kč, sice stát při velkých množstvích dostane určitě slevu, jako obvykle se ale zapomíná na cenu za distribuci a platbu tomu, kdo testování provádí. Pro praktiky nadále úhrada za testy mimo oblast sociálních služeb není. Zároveň je v plánu ukončit používání antigenních testů v sociálních zařízeních, u učitelů má být test jen 1x měsíčně. Že by se se soupravami šetřilo na předvánoční akci? Podle neoficiálních zpráv ze skupiny na ministerstvu je to skutečně tak.

Přírůstek do rodiny

26. listopadu - manželce, pohybující se v práci mezi covid pozitivními pacienty i kolegy, pro nově vzniklé mírné potíže dělám antigenní test - slabě pozitivní. PCR test z následujícího dne je ale negativní. Protože odběr pro PCR test byl podle manželky ne zcela správně provedený, opakujeme další den antigenní test. Nyní je silně pozitivní, tentokrát už výsledek potvrdí i PCR. Já a děti jdeme do karantény, znovu začínám pacienty, u kterých to je možné, řešit z obýváku.

Prosinec 2020

1. prosince - dnes jsem poprvé absolvoval nazofaryngeální výtěr na klasickém odběrovém místě. Na rozdíl ode mě ho provádějí z obou nosních dírek, na druhou stranu rozhodně nešli až na zadní stěnu nosohltanu. V případě negativity mám doma v záloze k ověření ještě jeden antigenní test.

Po poklesu počtu nakažených a testovaných kraj snížil ve všech odběrových místech kapacitu. V Havlíčkově Brodě je ale situace skoro nejhorší z celé ČR a testů je potřeba provádět víc. Volný termín je tedy znovu až za 4 dny, tentokrát jde ale problém vyřešit odesláním do jiného okresního města v okolí. Nevím, kdo je na kraji zodpovědný za koordinaci testovacích kapacit a je mi to celkem jedno, od jara ale ve své úloze opakovaně zoufale selhává. Píšu upozornění krajské hygieně. Ta do médií podobně jako v minulosti vysvětluje čísla tím, že velmi dobře trasuje, problém tedy ve skutečnosti žádný není. Můj podnět je předaný z kraje hygieně v Havlíčkově Brodě, ta sděluje, že kapacitu odběrů si určuje nemocnice, hotovo.

7. prosince - mně ani dětem se přes veškerou snahu nepovedlo od manželky koronavirus chytit, takže se vracím do práce. Platím si ještě odběr protilátek, ty jsou negativní. Během karantény jsem se nemohl přidat k lidem slavícím rozvolnění opatření hromadnou návštěvou hospod.

Pojišťovny poprvé povolují praktickým lékařům a dalším ambulancím provádět státem hrazené antigenní testy. Týká se to jen ordinací, které samy projeví zájem a mají vhodné podmínky pro testování, navíc je to zatím možné využít jen při plošném testování učitelů. Testy musíme nakoupit sami, naštěstí za poslední měsíc jejich cena klesla na polovinu.

Nově vzniklé hnutí pro bezmozky jménem Občanská jednota posílá mně a spoustě dalších zdravotníků svůj konspirátorský výplod, kde nás obviňuje z trestných činů při postupu proti covid-19, na který samozřejmě “nevěří”. Posílám je do prdele.

Počet hospitalizovaných v předchozích dnech dosáhl minima (4123), nyní stoupl. Pokud nebude dál klesat, není šance obnovit normální nemocniční péči. Vzhledem k vývoji nově zjištěných případů a odhadu reprodukčního čísla se ale nějaký významný pokles nedá očekávat. S kolegy naopak odhadujeme, že nakažených bude přibývat rychleji, hlavně během blížících se Vánoc.

8. prosince - Velká Británie jako první na světě zahajuje očkování proti koronaviru.

Ministerstvo a pojišťovny konečně schválily možnost provádět antigenní test u symptomatických pacientů v ordinacích praktických lékařů. Zároveň se plánuje testování všech, kdo budou mít zájem, kolem vánočních svátků. Chci lidem z Humpolce testování umožnit, personálně ale jsme schopní provádět pouze řádově desítky testů, zároveň musím objednat přiměřené množství materiálu. Začínám zjišťovat, jaký je o testování mezi mými pacienty zájem.

11. prosince - sešly se mi předběžné žádosti pacientů o antigenní test, o zájmu lidí a možnostech testování jsem se pobavil s další kolegyní a s pracovnicí odběrového místa nemocnice. Vychází mi, že v okrese by mohlo být před svátky nějakých 1000-1500 zájemců o testování denně. Očekávám, že jediné oficiální odběrové místo u nemocnice se jako obvykle připraví na nějakých 100 odběrů za den. V Praze je odběrových míst hodně, takže ministerstvo pravděpodobně fiasko s absencí testování na periferii jako obvykle moc řešit nebude. Píšu Ježíškovi o štípačky, abych se prostříhal z toho ostnatého drátu, kterým v lednu možná budou muset ohradit náš okres.

18. prosince - rozjeli jsme antigenní testování pro zájemce. Dnes řeším menší krizi - firma dodávající testy mi napsala, že dalších 200 objednaných souprav mi dodá až za několik týdnů. Sháním tedy na předvánoční nápor testy u kolegů a dalších dodavatelů - nakonec mi všech 200 přivezla jiná firma během několika hodin. Účastním se facebookové hádky, kde četní chytráci s vysokou školou života obviňují praktické lékaře, že nepracují a jejich vinou umíraj lidi. Populaci zvyklé na to, že několik hodin po začátku rýmy nebo bolesti v krku už sedí v čekárně u lékaře, se ale dost těžko vysvětluje, že velkou část lidí s lehkou infekcí skutečně lze řešit bez osobního kontaktu.

Covid-19 už v ČR předčasně usmrtil 10 tisíc lidí.

Zase se nám nějak zpřísnila opatření, ale při těch změnách v každém týdnu už prakticky nikdo neví, co je aktuálně zakázané. 

Vláda hrdě hlásí, že alespoň trasování už bude probíhat bez problémů, v lednu ho má zajišťovat až 6500 lidí. Velká část nakažených ale svoje kontakty tají, sankce za to nejsou. Žádné nástroje, které by odhalily kohokoli jiného, než nakažený sám aktivně uvede, se nepoužívají. 

23. prosince - zatím jsme provedli přes 100 antigenních testů. Pozitivní byly jen 3. Otázka je, kolik lidí s minimálním množstvím viru tento test nezachytí a zda jsou tito lidé vůbec infekční. Mnohem důležitější ale je, že když jsem se začal vyptávat, tak 2 z pozitivních měli rýmu a bolesti svalů, třetí měl kašel. Mám velké pochybnosti o udávané polovině asymptomatických lidí u nově diagnostikovaných v antigenním testování – většiny z nich se spíš nikdo pořádně na příznaky neptal. Znovu a znovu se potvrzuje, že už dávno měly být aktualizované nesmyslné algoritmy ministerstva, do kterých je potřeba doplnit rýmu a bolesti svalů jako základní příznaky koronaviru. Druhá potřebná věc je metodou cukru a biče donutit pacienty i lékaře k tomu, aby při začátku příznaků byl každý rychle otestovaný. Když už ne PCR testem (na Vysočině aktuálně volné termíny až po Vánocích), tak alespoň antigenním.

Větší změny ale nečekám, všechna pozornost už se upírá k vakcíně, která by měla tuhle koronavirovou agónii ukončit. Denně mě kontaktuje několik lidí, že o vakcínu mají zájem. Většina z nich podle plánu dodávek svojí dávku dostane někdy v létě příštího roku. První z vakcín sice začne do Česka proudit už v následujícím týdnu, ale aplikovat ji budou jen očkovací centra v nemocnicích kvůli nutnosti mrazit ji na -70 stupňů.

Jak to všechno bude probíhat se i zdravotnická zařízení dozvídají jen po malých kouscích z médií. Podstatnou část (až na jaře dorazí vakcíny skladovatelné v ledničce) mají zajistit praktici, po zkušenostech z posledního roku je nám jasné, že podpora státu bude minimální. Naopak už si někteří politici honí body tím, jak už v první fázi plánují do nemocnice nahnat praktiky, aby tam očkovali oni. Což o to, při rozumném ohodnocení klidně někdy o víkendu na očkovací směnu se sestrou do špitálu vyrazím, ve všední dny to ale bude dělat kdo? Jo aha, to se zas jen ozývají hlasy idiotů přesvědčených, že praktici nemají co jiného na práci. Že já to ještě čtu.

Je to přibližně rok od doby, kdy v Číně začalo na nový koronavirus umírat větší množství lidí, a 9 měsíců od doby, kdy se dostal do Česka. Jak zasáhl pacienty mojí vcelku průměrné ordinace praktického lékaře (cca 1850 pacientů) v malém městě na Vysočině? Na PCR test jsem odeslal nějakých 300 lidí a u 120 se koronavirus potvrdil. Dalších několik desítek mělo pozitivní test zadaný hygienou, celkem tedy asi 160 pozitivních. Při započtení nediagnostikovaných je podle mých i oficiálních odhadů potřeba tohle číslo navýšit na cca 350-450 reálně nakažených. Pokud je mi známo, tak přímo na Covid-19 zemřel jeden můj pacient a u dalšího k úmrtí minimálně přispěl. O těžším průběhu s nutností hospitalizace vím u 12 pacientů. U řádově desítek lidí trvá po prodělání nemoci řádově týdny výrazná únava nebo dechové potíže, které ale vcelku rychle odeznívají. Skutečně výrazné omezení limitující zátěž a např. výkon zaměstnání trvající déle než měsíc má ale jen nějakých 5 lidí. Následky samozřejmě zatím nejsou hodnotitelné u lidí, kteří covid prodělali v posledních týdnech. Preventivních prohlídek jsem stihl letos asi o 10% méně. O zdravotních problémech způsobených horší dostupností lékařské péče v posledním roce vím asi u 3 lidí, dalších asi deset má odloženou operaci (endoprotézy, žlučník).

Nejsou to žádná velká čísla. Taková jsou ale jen díky tomu, že všechny složky zdravotního systému mohly i během posledních měsíců pouze s mírnými omezeními fungovat. Ordinace praktiků, záchranky a hlavně nemocnice se ale ocitly na hranici svých možností. Při větším počtu případů by úmrtí přímo na koronavirus i z důvodu nedostupnosti lékařské pomoci bylo jednoznačně násobně víc. Stojím si tedy za tím, že všechna ta práce s hygienickými opatřeními, telefonáty, testováním a dalšími činnostmi kolem koronaviru měla svůj smysl. A že snad poslední, co nás čeká, bude očkování v průběhu následujícího roku a tím se historie koronaviru v našich ordinacích šťastně uzavře. Upřímně v to doufám a zároveň děkuju všem, kteří nám pomáhají, abychom tu malou mrchu společně porazili.

Leden 2021

13. ledna - původně jsem chtěl ke konci roku se zápisky přestat, při takovém množství materiálu to ale prostě nejde. Aktuálně se s koronavirem léčí ještě víc lidí než při nejhorších podzimních týdnech, počty hospitalizovaných a zemřelých jsou zatím mírně nižší.

V Chebu už primář interny otevřeně přiznal, že kvůli nedostatečné kapacitě musí pacienty vyžadující péči na JIP překládat na standardní oddělení. Vedení nemocnice ohlásilo, že bude důkladně vyšetřovat, zda nedošlo k pochybení, a „vyvodí odpovídající důsledky“. Další upřímný popis situace zevnitř nemocnic tedy pravděpodobně jen tak neuslyšíme.

Ostravské krematorium v posledních dnech nebylo schopné zpopelňovat všechny nebožtíky, desítky musely být převezeny za hranice kraje. Po vzoru sledování využití lůžek intenzivní péče se zvažuje i centrální koordinace rozvozu zemřelých. Zda se do řízení tak jako u očkování vrhne osobně premiér Babiš, zatím není jasné.Po samotné vakcíně nejžádanější zboží v Česku

Z lahviček vakcíny od Pfizeru jde při použití speciálních tuberkulinových stříkaček vytáhnout 6 dávek. V celé zemi jsou ale všechny vyprodané, běžnými stříkačkami se získá pouze 5 dávek (tak jak původně zamýšlel výrobce). Majitelé bitcoinů se radují, že se jejich investice za poslední měsíce zhodnotila o víc než 100%. Jestli má ale někdo ulitých pár náklaďáků tuberkulinek, vydělá v příštích měsících ještě mnohem víc.

Denně se na nás obrací mnoho pacientů s dotazy na termín a průběh očkování. Nevíme nic víc, než kdokoli jiný, kdo sleduje zprávy. V následujících dnech má být spuštěný rezervační systém na očkování seniorů nad 80 let. V médiích se objevuje informace, že jim s vyplněním registrace může pomoci praktický lékař. Tohle samozřejmě není úloha lékaře, odkazuji tedy pacienty na jejich rodinu nebo oblast sociálních služeb.

Nevím jak v Praze, ale u nás v širokém okolí se žádné zástupy lékařů a sester, kteří v týdnu nemají co dělat a místo svojí práce na oddělení nebo v ambulanci mohou pracovat v očkovacím centru, nemocnici nepřihlásily. Dnes proto jednáme se zástupci místní nemocnice o možnosti vozit 1x týdně vakcíny do ordinací praktických lékařů, kteří by je během dalších dnů aplikovali svým rizikovým pacientům. Chtějí se zapojit téměř všichni praktici v okrese, obě strany tento systém vidí jako jediný efektivní a v místních podmínkách uskutečnitelný. Na mnoha dalších místech ale tyhle plány ztroskotaly na administrativních bariérách a tlaku politiků na striktní dodržování celostátní očkovací strategie.

15. ledna - dnes se slavnostně spustil systém pro rezervaci termínů očkování. Zatím je otevřený jen pro seniory nad 80 let (asi se čeká, že rezervaci stihnou během prohlížení Instagramu). Kolegové, kteří naivně některým z nich slíbili, že jim registraci vyřídí, jsou zoufalí. Několik hodin dnes strávili pokusy o registrace, většinou neuspěli. My ostatní se bavíme. Třeba příběhem studenta, který za 15 minut obešel kontrolu registračního systému a dostal potvrzený termín, přestože je mu 24 let. Nebo tím, že celý dlouho plánovaný systém neumí registrovanému sám zajistit termín, ale čeká se, že lidé sami budou sledovat, kdy se nějaký nový objeví.

Opět se ukazuje, že svěřit proočkování seniorů praktikům bude lepší volba. Zatím se k rozvozu vakcín do ordinací odhodlalo jen několik částí Prahy. Další okresy to ale mají v plánu, zatím to vypadá, že za pár týdnů by k nim mohl patřit i náš.

V nemocnicích se zatím vesele očkuje. Nějaká strategie už se příliš neřeší. Senioři nad 80 let sice měli být v první skupině, na většině míst, kde zatím nefungují velkokapacitní centra, ale nemocnice už očkují zaměstnance z nerizikových provozů, hasiče a další lidi zařazené původně až do následující fáze. Tam, kde to přehnali a zvali rovnou i rodinné příslušníky zaměstnanců, už začínají padat hlavy.

19. ledna - hejtman kraje Vysočina na online setkání zdravotníkům sděluje, že kraj zatím dostal jen několik tisíc dávek vakcín, pouhá 3% z dávek dodaných do ČR. Většinu polykají fakultní nemocnice v Praze a Brně. Vyplývá z toho, že do našeho okresu zatím dorazilo stejné množství dávek jako do Státního zdravotního ústavu, jehož personál za svou kariéru pravděpodobně nepotkal živého pacienta, a který zvládl proočkovat i příbuzné a známé. Dále se dozvídáme, že prohlášení ministra Blatného o tom, jak chce do června proočkovat polovinu populace, tak úplně nesedí s tím, že do té doby dorazí dávky jen pro jeden milion lidí.

24. ledna - dorazilo mi 50 tuberkulinek objednaných z veterinárního e-shopu. Šlo o jedno z posledních míst, kde se v Česku daly nějaké sehnat, vykoupil jsem zbytky. Je už ale téměř jisté, že kraje se kontroly nad očkováním nevzdají a nadále budou trvat na cestách seniorů do okresních očkovacích center.

Covidioti opět bodují. Hromadné výpravy na hory v přeplněných vlacích nyní překonává partička národoveckých politiků v Ústeckém kraji, kteří si na párty vyrazili do vlastního hotelu. Ministr vnitra Hamáček lituje, že na ně někdo nezavolal policii. Může být ale klidný, protože se účastnil i krajský policejní ředitel.

Únor 2021

4. února - po jednání se zástupci našeho města jsou karty zas o něco jasněji rozdané. Pacienti, praktici, obce a nemocnice mají zájem, aby očkování probíhalo v ordinacích praktických lékařů. Vláda a většina krajů nadále řeší pouze očkovací centra. Ministr Blatný dnes sděluje, že vakcíny se v ordinacích praktiků neobjeví dřív než v dubnu. Začínám tedy s obvoláváním svých 120 osmdesátníků, abych jim sdělil, že jediná šance, jak se v dohledné době dostanou k vakcíně, bude skrz internetový rezervační systém.

5. února - v médiích se šíří informace, že vakcíny u praktiků budou a ti nyní začnou volat pacientům a zvát je. Po zběsilém zjišťování, co se zase změnilo, zjišťuji že "je to nyní v jednání", pak se dohoda "předloží k posouzení" a pak už jen zbývá doladit nějaké "technické věci". Mimo jiné funkci systémů ÚZIS, která nám ukáže, kteří z našich pacientů byli naočkovaní a kteří mají rezervovaný termín. Po zkušenostech s předchozím tempem zavádění funkcí v databázích ÚZISu je mi jasné, že můžu dál s klidem směřovat seniory k očkování v nemocnicích.

11. února - mám po druhé dávce vakcíny, kromě mírné bolesti v rameni bez problémů. V Izraeli zatím proočkovali větší část rizikové populace a mezi očkovanými už vidí rapidní pokles hospitalizací a úmrtí.

Vláda nařídila izolaci 3 nejpostiženejších okresů (Sokolov, Cheb a Trutnov). V našem okrese je naštěstí situace celkem klidná, okolní nemocnice jsou dokonce schopné přijímat pacienty z přetížených zařízení v jiných krajích.

Po 4 měsících trvání nouzového stavu se většina poslanců odmítla podepsat pod jeho další prodlužování. Vláda ovšem dosud nehledala žádné jiné možnosti, jak bez nouzového stavu šíření koronaviru krotit. V tuhle chvíli je už naprosto jisté, že nás čeká další a ještě větší vlna epidemie.

Vláda zatím tvrdí, že i když je vedoucí Úřadu vlády nakažená, premiér do karantény nemusí, protože je očkovaný. Je to nesmysl, Ministerstvo zdravotnictví jasně uvádí, že karantény a testování se vztahují i na očkované. Posílám výzvu pražské hygieně, že na základě mých informací je u premiéra nutné vystavit karanténu. Nemám ovšem kompletní osobní údaje, o administraci karantény tedy prosím je.karantena

12. února - pražská hygiena nereaguje. S trochou práce jsem zjistil RČ a adresu premiéra a vystavil v počítači doklad o nařízené karanténě. Lidé z vlády už zatím stačili poupravit prohlášení, uznávají, že očkování zatím není důvod do karantény nejít, nyní vše vysvětlují použitím respirátorů. Dokument tedy nakonec na OSSZ ani Úřad vlády neodesílám.

Já i kolegové se denně setkáváme s projevy nekompetentnosti pracovníků call-center, kteří mají zajišťovat trasování. Pacienti jsou odesílaní na testování v nevhodných termínech, dozvídají se často nesmysly ohledně délky karantény. Naprosto nefunguje vyhledávání kontaktů. Průměrně je vytrasován 1 kontakt, podstatně méně než v zahraničí. Dosud média dávala za vinu nakaženým, kteří zatajují své kontakty. Jistě se to také děje, z mnoha stran ale zaznívá popis hovoru s pracovníky call-centra, kteří se na kontakty neptají vůbec a pokud ano, zajímají je jen členové domácnosti. V call-centrech jsou údajně placeni „za kus“, takže není motivace ke kvalitnější práci a kontrola evidentně nefunguje.

17. února - mezi pacienty staršími 80 let, které se mi zatím podařilo kontaktovat (asi 100 z celkových 120), bylo zatím naočkováno 8 lidí, dalších 39 je zadaných v registračním systému. U 41 lidí jsem očkování doporučil, většina slíbila, že se s pomocí rodiny k očkování zaregistruje, někteří váhají nebo čekají, až bude možné nechat se očkovat u nás. Pouze 5 lidí očkování jednoznačně odmítlo. Ještě plánuju dál zkoušet ty, kterým jsem se zatím nedovolal. Pomalu bych ale měl chystat seznam sedmdesátníků, kteří se budou moci registrovat od začátku března. V několika krajích dovezli praktikům vakcínu od firmy AstraZeneca, účinnější mRNA vakcíny zatím aplikují pouze očkovací centra.

Ministr Blatný sděluje veřejnosti, že situace v nemocnicích je kritická, ve většině ČR docházejí volná lůžka. Přiznává, že kvůli nedodržování opatření se virus dál ve velkém šíří. Vláda reaguje tím, že povolí otevření víc obchodů, a říká lidem, že dál už je to na nich. Snaha zbavit se odpovědnosti za to, co se nyní bude dít, je evidentní. Novináři spočítali, že na tiskovce, kde mluvil o nedodržování opatření, ministrovi 85x sklouzl respirátor.

23. února - denní přírůstky prokazatelně nakažených jsou nyní kolem 10 tisíc (reálně tedy 2-3x víc), v nemocnicích leží přes 6500 lidí s covidem, intenzivní péče je dosud nejvíc zatížená a celostátně téměř vyčerpaná. Náměstek ministra zdravotnictví Černý uvádí: „Současná situace však není ničí vina, je nutné ji vnímat jako jakoukoliv jinou katastrofu.“ a „Vyčerpání kapacity lůžek není známkou selhání systému.“ Sebereflexe očividně chybí, premiér Babiš odkládající restriktivní opatření po podzimních volbách a ministr Blatný bagatelizující úmrtí na covid mají být zapomenuti.

kachna

25. února - poprvé zkoušíme antigenní testy s odběrem ze slin. K urychlení odběru používáme ilustraci receptu na kachnu se zelím z knihy Kouzlo kuchyně Čech a Moravy. Autorovi Romanu Vaňkovi tímto děkujeme.

Že se u nás bude očkovat vakcínou AstraZeneca, se ví už půl roku. Přesto ministerstvo vybralo distribuční firmu až na poslední chvíli, ta dosud nezačala rozvážet. Mladí praktici v Praze se nabídli, že sami usednou za volanty chladicích vozů a vakcíny ze skladů rozvezou sami. S pomocí soukromých firem jako Rohlik.cz dnes skutečně svépomocný rozvoz zahájili. Mají podporu pražského magistrátu, ministerstvo naopak reaguje podrážděně. Mladým praktikům se ale povedlo vyřešit všechny právní a logistické překážky, díky dobrovolnému zapojení firem je rozvoz zdarma. Ostře to kontrastuje s postojem některých krajů (včetně našeho), které jsou schopné až za několik týdnů začít pouze s rozvozem celých balení po 100 dávkách. Těch je ale nedostatek, většina praktiků tedy nedostane nic. Jihočeský a Karlovarský kraj rovnou oznamují, že pro praktiky vakcíny neuvolní. Ministerstvo a média ale nadále pacientům tvrdí, že od 1. března je jejich praktik bez problémů naočkuje.

Březen 2021

1. března - na covid už v Česku zemřelo víc než 20 tisíc lidí.

Je vyhlášen zákaz cestování mezi jednotlivými okresy. Při jízdě do práce jsem ale kontrolu nepotkal, kamarád z Havlíčkova Brodu dnes dokonce dojel bez kontroly až do Zlína a Kroměříže a zpět. Zároveň se zavřely kompletně školy i mateřské školky. S manželkou se střídáme v práci a u dětí.

V ordinacích já i kolegové propadáme beznaději. Valí se nám prakticky normální množství lidí k běžnému vyšetření, k tomu infekce v ochranných pomůckách, zároveň znovu přibylo telefonů ohledně testování a karantén. Antigenních testů za dnešek děláme asi dvacet, pozitivní jsou čtyři. Korunu tomu nasazuje očkování proti covidu, nebo spíš jeho absence. Desítky telefonátů a mailů lidí, kteří o očkování mají zájem.

Požadavek praktiků byl: dovezte nám vakcíny, my je v rizikových skupinách vyočkujeme. Původní sliby z ministerstva zahrnovaly i dodání spotřebního materiálu (malé stříkačky, které běžně nepoužíváme) a souhlas s tím, že nebude nutné zadávat lidi zvlášť do rezervačního systému, mělo postačit (kromě obvyklého zápisu do dokumentace a vykázání pojišťovně) jen očkovaného zadat do elektronického systému ISIN. Realita? Ještě pár dnů zpátky nebyl vůbec postup jasný, nakonec jsme se dozvěděli, že do ISIN budeme muset zadávat dvakrát – jednou jako rezervaci a jednou při aplikaci vakcíny. Speciální přístup pro vakcinaci a přehled očkovaných jsou spuštěny teprve dnes. Slibovaný přehled o rezervacích v ISIN je v praxi nepoužitelný, celý systém padá a část pacientů nejde zadat. Kdy dostaneme vakcíny se neví, možná za měsíc. Zároveň ale musíme do systému závazně objednat co nejvíc lidí, protože jen ordinace s největším množstvím objednaných dostanou v příštích týdnech vakcíny. V našem kraji se počítá se závozem do jedenácti ordinací (z asi 250) za týden. Zdůrazňuje se, že kdo si slibované stříkačky (na trhu téměř nedostupné) nesehnal sám, má smůlu.

Bývalý koordinátor očkování Blahuta zatím prozradil, že za nerovnoměrné dodávky vakcín mezi jednotlivými kraji může premiér Babiš, který objednávky rozděloval podle politických priorit.

8. března - kraje pojaly spolupráci s praktickými lékaři různě. Ve většině krajů se už očkuje, i když často jen v případě, že si praktik s chladícím boxem přijede pro několik lahviček vakcíny do okresního nebo krajského města. U nás na Vysočině se zatím opakovaně odsouval termín dodávky vakcín, které má na Vysočinu dovézt a následně distribuovat firma vybraná pojišťovnami. Někteří kolegové proto museli zrušit termín desítkám seniorů, které měli objednané na víkendové očkování. Většina z nás tento problém řešit nemusí – dodávka se zatím plánuje jen do jedenácti ordinací, kde lékař dokázal po večerech naklikat nejvíc pacientů do databáze ISIN (při odezvě cca 5 sekund nic jednoduchého). Systém je to šílený, vyvolává vzpomínky na noci strávené vylepšováním dovedností v počítačových RPG hrách. Jediný praktik, který se zatím na Vysočině k vakcínám dostal, je kolega Havlíček z Třešti. Není jasné, jaké přesvědčovací techniky v telefonu použil, ale krajský koordinátor mu prozradil, že na rozdíl od nás má jedna nemocnice vakcín tolik, že neví, co s nimi. Sice tedy ujel 80km, aby si je do ordinace přivezl, ale nyní jako první může začít s očkováním. V následujících dnech dostane i původně slíbené dávky od distributora, ty bude muset vrátit.

Mladé účetní a uklízečky pracující v zavřených školách mi spokojeně hlásí, že mají termín očkování. Někde termín dostali už i zaměstnanci úřadů nebo VZP. Přitom podle statistik každých 1000 vakcín, které leží ve skladu nebo jsou zbytečně podané nerizikové skupině, vede týdně k úmrtí jednoho rizikového člověka. Seniorů nad 80 let je ale zatím očkovaných jen 50%. Svým pacientům doporučuji provést rezervaci do jakéhokoli očkovacího centra v Praze, i nadále trvá nepoměr mezi dodávkami do jednotlivých krajů. Velké množství vakcín je podle údajů o dodávkách ve skladech, ministerstvo a kraje se hádají, kdo za to může. Část viny nesou některé nemocnice, které si nechávají rezervy na přeočkování.

12. března - v této pandemii se stále dokola opakuje stejný příběh. Testuje se látka, která v laboratoři ukáže potenciál brzdit množení nového koronaviru. Bulvární média vyprodukují bombastické titulky, které přesvědčí širokou veřejnost o zázračném efektu a o tom, že zdravotníci a tradiční média se to snaží utajit. Pokud je lék na trhu, hromadně se vykoupí z lékáren, případně se najdou ochotní zdravotníci, kteří ho hromadně předepisují. Příběh se pak sám živí příběhy lidí s lehkým průběhem, který je přičítaný užitému léku. Postupně se objeví seriózní studie, které prokážou, že příslušný lék je naprosto k ničemu. Většina těch, kteří na něj přísahali, už ale není schopna přiznat, že se mýlili. Zatím jsme to zažili u hydroxychlorochinu, azitromycinu, favipiraviru, z větší části u remdesiviru, Isoprinosinu a dalších. Nově se u nás tahle davová psychóza nepěkně zvrhla u antiparazitika ivermektin. Tady se nepodložené propagace chopil přímo neoficální předseda covidiotů, poslanec Volný. Zdravotníky kromě nezodpovědného nepodávání ivermektinu zároveň obvinil z přípravy vraždy pacientů, která měla podle něj zázračný lék zdiskreditovat. Premiér Babiš toho využil a začal organizovat dovoz a podávání ivermektinu pacientům. sliny vs nosohltan

17. března - v Česku bývá přehnaná snaha po zásluze potrestána. Kolega Havlíček z Třešti, který jako první na Vysočině vybojoval pro své pacienty vakcíny, dostal dopis s modrým pruhem ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má doložit ze své cesty pro vakcíny trasu, druh vozidla, přepravního boxu a teploměru, dokumenty z předání očkovacích látek. Doložit foto boxu a teploměru a jejich certifikaci, dále kopii záznamů teplot při přepravě a po uložení do lednice, foto uložení vakcín v ordinaci. Na závěr pak doklad o kalibraci teploměrů použitých při transportu a v ordinaci. Pro doktora Havlíčka i pro nás ostatní je to cenná zkušenost, na kterou si jistě v budoucnu vzpomeneme při myšlenkách na nějakou další nepovinnou aktivitu.

Antigenní testy ze slin se nám příliš neosvědčily. Několikrát jsme u pozitivního testu z nosohltanu zkusili ověření ze slin. Pozitivita byla buď podstatně méně výrazná, nebo byl test rovnou negativní.

České nemocnice překonaly nový rekord. V předchozích dnech bylo hospitalizovaných 9460 lidí s koronavirem, z toho 2051 vyžadovalo intenzivní péči. Nyní počty začaly mírně klesat. Na snížení kapacity nemocničních covidárií to ale ještě nejmíň několik týdnů nebude, obnovení odložitelné operativy je v nedohlednu.vylet

29. března - dnes nám konečně dorazila první várka vakcín proti koronaviru. Skládala se z celé jedné lahvičky vakcíny AstraZeneca. Během několika hodin jsme obvolali lidi ze seznamu, vysosli tuberkulinkami 12 dávek (místo deklarovaných deseti) a naočkovali pacienty (čtyři z nich přímo u nich doma). Šlo o jedenáct osmdesátníků a jednoho pracujícího sedmdesátníka. Dalších 100 čekajících seniorů informujeme, že další vakcíny jsou v nedohlednu. V očkovacích centrech už se zatím očkují i mladí lidé s chronickými chorobami (stačí i obezita nebo hypertenze). Ovšem pouze v případě, že jsou sledovaní ve specializované ambulanci (ty dostaly speciální kódy pro rezervační systém). Pokud je pro stejnou diagnózu sleduje jejich praktický lékař, registrace pro ně není možná.

Duben 2021

9. dubna - ministr Blatný byl ve funkci skoro půl roku, takže přišel opět čas na změnu. Nový ministr Arenberger byl tak jak je zvykem povýšen z vedení fakultní nemocnice. Znalosti o fungování zdravotnictví mimo velká města tedy opět nečekáme. Jeho jmenování proběhlo naprosto nepokrytě na žádost prezidenta Zemana, který by rád do ČR dostal ruskou vakcínu Sputnik. Nic proti ní, měla by být prakticky stejná jako konkurenční výrobek od AstraZenecy. Rusko ovšem není schopné dodat úřadům dokumenty potřebné ke schválení. Pravděpodobně nemá na schválení zájem, vakcína se takto dá mnohem lépe použít jako nástroj k šíření chaosu v zahraničí. Na Slovensku už posloužila jako poslední kapka k pádu premiéra, u nás stála křeslo ministra.

V ordinaci jsme zatím konečně proočkovali víc než stovku seniorů. Kvůli záplavě zpráv o vzácných komplikacích po vakcíně firmy AstraZeneca, kterou jedinou máme k dispozici, se ale spousta lidí z očkování odhlašuje. Riziko z onemocnění ale řádově převyšuje případná rizika očkování, většina tedy nakonec s očkováním souhlasí. Dnes jsme si vyzkoušeli proočkování 70 lidí za 3 hodiny po ordinační době. Jediný problém byl s centrální databází ISIN, která posledních několik dnů neumí správně přijímat data z programů ambulantních lékařů. Nakonec jsem zadávání vzdal, data doplním, až ÚZIS provede opravu. Během několika měsíců se jedná už o čtvrté velké selhání nových státních informačních systémů. Vláda i nadále Česko označuje jako "The Country For The Future".

12. dubna - po šesti měsících nám skončil nouzový stav. Ministerstvo zdravotnictví to zdá se zaskočilo, a tak se ještě před dvěma dny řešilo, zda se povolí setkávání 2 nebo 20 lidí a jaká přesná pravidla budou nyní platit. Část dětí se vrací do škol, ale v rotačním režimu se střídáním po týdnu a s antigenním testem 2x týdně. Opatření nikdo pořádně nevysvětluje, takže nemalá část rodičů i učitelů proti nim protestuje.

26. dubna - moje děti jdou po půlroce do školky. Z kamarádů mají radost, z antigenního testu už tolik ne. Naštěstí stačí jen výtěr z přední části nosu. I když se na antigenní testy snáší kritika z různých stran, v ordinaci vidíme přínos plošného testování zaměstnanců. Většina pozitivních má nyní před kontaktem s námi pozitivní antigenní test v práci nebo doma. Často hned první den příznaků, dnes jsem dokonce řešil pacientku, které pozitivní test vyšel už den předtím, než se objevily potíže. Proti situaci před několika měsíci jsou rozhodně covid pozitivní zachycováni mnohem rychleji.

Možná i díky tomu jsme už na „pouhých“ cca 2 tisících pozitivních testů za den. Jako velký úspěch jsme se mohli dočíst, že Česko po delší době už nemá nejvíc obětí covidu na počet obyvatel na světě. Předběhli nás Maďaři. Většina nemocnic už má jen několik stanic vyhrazených pro covidové zápaly plic, zbytek oddělení už může normálně fungovat. Rozjíždí se operativa, předoperační vyšetření se opět vrací mezi každodenní náplň mojí práce.

Očkovaný v naší rodině už jsem nejen já a manželka, ale i naši rodiče. Čím dál míň řeším ochranu proti přenosu infekce v ordinaci. Respirátor je nutný stále, rukavice a štít si ale nyní beru jen na část lidí s jasnou infekcí, plášť na výtěry už delší dobu leží ve skříni. Vzhledem k nedostatku jiných prostor jsem po celou dobu pandemie (kvůli nemožnosti zajít do restaurace) obědval u stolu, u kterého vyšetřuji pacienty. Většinou přesně po době vyhrazené těm infekčním. Před rokem jsem tak ale činil jen s největší opatrností. Ta postupně mizí, teď už dojídám i zbytky spadlé na desku stolu. Dezinfekce a mytí rukou po každém pacientovi byly u mě pravidlem vždycky, zatím ale netuším, kdy znovu začnu každému příchozímu podávat ruku.

Květen 2021

6. května - kolega si všiml, že když stáhne pacientovi na základě jména a rodného čísla z databáze ISIN očkovací certifikát, najde v něm číslo občanského průkazu a pasu. Jak jsem zjistil v únoru, během cca hodiny dokážu z různých databází, do kterých mám přístup, získat na základě jména a data narození u většiny lidí rodné číslo, adresu, zaměstnavatele, pojišťovnu, registrujícího lékaře a zda je pacient vedený v pracovní neschopnosti. V rukou hackera by zkombinování s čísly dokladů bylo přímo vražedné, i lékaři to ale dává různé možnosti. Třeba přístup do lékového záznamu, pro který u dosud neléčených pacientů musíme zadávat číslo občanky. Přístupy do databází se údajně evidují, při úniku dat to ale zpětně moc nepomůže.

Premiér ohlásil, že se vakcíny firmy Moderna začnou vozit téměř výhradně k praktickým lékařům. Od začátku roku jsme přitom ze všech stran poslouchali spoustu výmluv, proč to nejde. V tuhle chvíli už ale spousta kolegů ohlásila, že s očkováním proti covidu končí. Největším problémem byl dosud nejen nedostatek vakcín, ale hlavně nepředvídatelnost. Byli jsme nuceni ohlásit stovky lidí, které budeme očkovat, aniž bychom měli vakcínu. Ti se zatím přeregistrovali do očkovacího centra nebo odmítli vakcínu firmy AstraZeneca, kterou používáme. Po dovezení vakcín tedy byl často problém vůbec sehnat dostatek zájemců. Některé ordinace si tak jako my ulehčily práci tím, že automaticky naplnili plánovaný očkovací seznam (sloužící jen jako podklad k žádosti o vakcíny) všemi dosud neočkovanými seniory (včetně odmítačů). Teď je v některých krajích atakují úřady s tím, proč místo osmdesátníků očkují mladší rizikové skupiny.

10. května - vláda zrušila některé zákazy. Smí se například otevřít sjezdovky a lyžařské vleky. Většina dětí ale stále nesmí normálně chodit to školy.

Z dat o počtu úmrtí v jednotlivých zemích a odchylky od dlouhodobého průměru vědci vyčíslili, kolik mrtvých má ve světě koronavirus přibližně na svědomí. Podle očekávání čísla vysoce převyšují hlášená úmrtí, celkem se zatím jedná o téměř sedm milionů lidí. Nejhůř dopadají východoevropské státy včetně Česka, my jsme konkrétně 15. nejhorší. V tomto srovnání tedy dopadáme o trochu lépe než při srovnání hlášených úmrtí, protože státy na východ od nás většinou testují a hlásí covid ještě hůř než my.

Před pár dny propustili mojí 27-letou pacientku, která byla hospitalizovaná s komplikacemi po prodělání covidu. Spokojeně si říkám, že nyní snad poprvé po půl roce nevím o tom, že by některý z mých pacientů ležel kvůli koronaviru v nemocnici, snad by to tak mohlo už zůstat. Z rizikových pacientů jsou už u nás kromě zatvrzelých odmítačů naočkovaní prakticky všichni, několik neočkovaných rizikových nakažených jsem odeslal k podání monoklonálních protilátek v nemocnici. Během pár měsíců by mohli být naočkovaní i mladí zájemci, počet pozitivních testů dál uspokojivě klesá. Nakonec bohužel při obvolávání neočkovaných zjišťuju, že téměř osmdesátiletý kardiak, který prohlásil, že hodlá čekat na u nás nepoužívanou ruskou vakcínu Sputnik V, se během čekání nakazil a skončil v nemocnici.

26. května - na ministra Arenbergera vyplavalo, že tajil desítky nemovitostí a lukrativní studie si z nemocnice, kterou vedl, převáděl do své soukromé firmy. Proti způsobu, jakým neoprávněně čerpá dotace jeho šéf Babiš, to sice byly jen drobné, přesto je potřeba znovu hledat náhradu. Zájemci se ale už překvapivě nehrnou a tak se vracíme znovu k zpívajícímu ministru Vojtěchovi. Na střídačce už se pravděpodobně zahřívá jeho kolega Prymula.

Červen 2021

1. června - dorazila nám vakcína od Moderny. Distributor ohlašuje, že další týden doveze ještě Johnson&Johnson, ty odmítám. Zájemce už totiž začíná být problém sehnat. Dá se čekat, že od července už se budou všude jen doočkovávat druhé dávky. Na zabránění nového zahlcení nemocnic na podzim by to mělo stačit. Že s námi ale covid i jeho komplikace v nějaké míře zůstanou, je už jasné. Mezi jednoznačnými odmítači, na které jsem při obvolávání kartotéky narazil, je pozoruhodné množství různých sociálních případů, na které by v budnoucnu mohla zafungovat finanční odměna pro očkované ze strany státu.

18. června - doočkovali jsme všechny dodané první dávky vakcín, začínáme s druhými. Další neobjednávám, protože třetí stovku zájemců nemám. Hlásí se jednotlivci, ty odkazujeme na očkovací centra. Ta se údajně mají na konci prázdnin zavřít. Co bude dál, nikdo neví. Další očkování u praktiků ale bude možné jen v případě, že se zavede objednávání jednotlivých dávek vakcíny místo celých balení pro 100 lidí.

Červenec a srpen 2021

1. července - vláda nejdřív zakázala cestovat do řady zemí, kde jsou rozšířené nejagresivnější mutace koronaviru. Smysl není úplně jasný, protože v posledních týdnech už se tyto mutace rozšířily i u nás. Hlavně v Praze počty případů po několika měsících znovu začaly stoupat. Hromadně se ruší dovolené. Nyní ministr Vojtěch s premiérem Babišem přiznali, že zákaz byl podobně jako desítky předchozích nezákonný a cestovat lidé můžou. Mám radost a odjíždím na dovolenou. Raději ale v Česku.

Září 2021

1. září - děti se vrací do škol a školek, několikrát se mají otestovat antigenním testem. Všem je jasné, že nyní začnou počty případů i komplikací covidu stoupat, jen nikdo neví, jak moc špatné to bude. Zprávy z USA mluví o další vlně epidemie, naprostá většina těžkých průběhů je ale mezi neočkovanými. V Česku máme proočkováno cca 63% dospělé populace, mezi nejrizikovějšími je to přes 80%. Nyní se začíná mluvit o vhodnosti podání třetí dávky vakcíny. Nikde jsem nenašel jasná data prokazující zásadní pokles počtu úmrtí u tří dávek proti dvěma, proto svým pacientům zatím třetí dávku nedoporučuju.

Mnohem lepší by bylo motivovat co nejvíc dosud neočkovaných k očkování. Praktici ale stále smí objednat jen dávky pro 55 nebo 110 lidí. Zájemců jsme schopní sehnat jednotky, proto neočkujeme vůbec. Někteří z nás dosud čekali, že od září budeme smět objednávat dávky po jednotlivých lahvičkách pro 11 lidí. Místo toho naše vrchnost vymyslela, že praktici dostanou bonus několik stovek, když nějakého dalšího rizikového pacienta přesvědčíme k očkování. Mě a další z toho mála, kteří ještě stále měli zájem se na očkování podílet, tím definitivně znechutili. Očkování proti covidu tedy přestávám řešit, za pár týdnů stejně začneme tak jako každý rok očkovat proti chřipce.

Říjen 2021

26. října - volali jsme po tom od začátku roku, dnes jsme se konečně dočkali. Do ordinace mně i spoustě dalších praktiků dovezli první dávky vakcíny proti covid-19 od firmy Pfizer. Nejmenší počet dávek je nyní 30, s tím už se dá pracovat. Počet neočkovaných zájemců je sice minimální, ale denně se nás několik seniorů dotazuje, zda k nám mohou přijít na přeočkování třetí dávkou. Máme už k dispozici data, že třetí dávka u nejrizikovějších skupin zásadně snižuje riziko nejen nákazy, ale těžkého průběhu nemoci. Rovnou tedy rozesílám hromadný mail s doporučením, aby nás co nejdříve kontaktovali a k podání třetí dávky se objednali.

Během posledních 2 týdnů se totiž covid bohužel znovu začal až překvapivě rychle šířit, v nejpostiženějších okresech už se znovu plní nemocnice. Končí v nich hlavně neočkovaní, část jsou ale senioři, kterým po půl roce imunita zprostředkovaná vakcínou začíná poměrně rychle slábnout.

Listopad 2021

18. listopadu - vláda přitvrzuje v opatřeních proti neočkovaným ve snaze zvýšit proočkovanost. Nově je v plánu zákaz vstupu do restaurací a na různé akce všem, kteří nemají doklad o očkování nebo prodělání covidu v posledních 6 měsících. To ale nemá šanci bezprostředně zamezit dalšímu šíření, přitom máme nový rekord - přes 22 tisíc pozitivních testů za den. Na JIP už je s covidem 663 lidí a čeká se znovu zahlcení nemocnic s nemožností poskytout všem adekvátní péči. Už nyní se na většině míst omezují neakutní výkony. Plošné testování ve firmách se zatím jen zvažuje, nejspíš bude jen u neočkovaných, neví se kdy.

V této souvislosti se často mluví o malém přínosu antigenních testů, které část nemocných nezachytí. Jako příklad se dávají školy, kde samotestování dětí má většinou dost daleko k provedení doporučenému výrobcem. Výsledky, které mým pacientům vyjdou doma, jsou taky často nesprávné. Na druhou stranu v ordinaci mám klinicky i následným PCR testováním ověřené, že při správném provedení a použití kvalitního testu (používáme Humasis, doporučuju) dokážeme nakažené odhalit velice přesně. A to i při setření jen cca 2cm od nosního vchodu.

Dnes například přichází učitelka s třídenním kašlem, domácí antigen negativní. Náš antigen pozitivní, nemám pochybnosti o tom, že na PCR bude výsledek potvrzený. A to i kvůli partnerovi, který má týden zimnice, před dvěma dny v práci pozitivní antigen, který si vysvětlili tím, že si předtím stříkl sprej proti rýmě?!! Doma pak antigen negativní, je pak velmi překvapený, když i jemu náš antigenní test potvrzuje diagnózu covid-19. (PCR test následně u obou také pozitivní)

22. listopadu - v obou sousedních okresních nemocnicích došly monoklonální protilátky, další dostanou snad za týden. Ve fakultních nemocnicích ještě zásobu mají, objednávají k podání cca za 4 dny, kdy už to často nemá smysl. Mezi lékaři i veřejností už je dostatečné povědomí o možnosti protilátky podat, takže zájem je velký a zásoby nestačí. Je trochu překvapivé, že často mají o podání zájem i neočkovaní, přestože jde o léčbu na rozdíl od vakcíny skutečně experimentální a podstatně méně vyzkoušenou. A taky cca 100x dražší.

29. listopadu - sepsal jsem si průběh běžného dne v době pandemie. Překvapilo mě, jak velkou část pracovní doby nyní trávíme řešením covidu a očkování. Monoklonální protilátky jsou v okolí znovu dostupné.

Prosinec 2021

8. prosince - dcera začíná pokašlávat, necháváme jí doma. Antigenní test je pozitivní, rovnou posíláme i stěr na PCR.

9. prosince - PCR test potvrzuje covid-19. Škola chce zatím vyčkat, až se ozve hygiena, ta většinou volá tak 3 dny po testu. Ve třídě nyní pro nemoc chybí asi třetina dětí.

10. prosince - Ministerstvo zdravotnictví vydalo vyhlášku, která nařizuje povinné očkování pro lidi nad 60 let a některé profese (zdravotníky, sociální služby, vojáky a policisty). Nová vláda avizuje, že po nástupu povinné očkování pro seniory zruší. Argumentují obtížnou vymahatelností a neslučitelností s platnými zákony, přitom povinné očkování podle věku platí bez problémů u dětí a zároveň mají pro případnou úpravu zákona většinu ve sněmovně. S očkováním zaměstnanců kupodivu problém nemají, přitom se jedná o profese, kde odchod např. 5% odmítačů očkování znamená na mnoha místech poslední kapku k personálnímu rozkladu některých zdravotnických i sociálních zařízení.

14. prosince - hygiena 6 dnů po výsledku testu posílá dceřiny spolužáky do karantény. Z jejich vyjádření je patrné, že si zatím nevšimli toho, že po dalších pár dnech byla ve třídě další pozitivita.

Poslední 2 týdny už počet nových případů covidu uspokojivě klesá, začíná se to projevovat i na počtu hospitalizovaných. Stejně jako na jaře k obratu došlo krátce po zavedení plošného antigenního testování ve školách a firmách. Náhoda? Nemyslím si.

Dnes jsme v ordinaci aplikovali 1000. dávku vakcíny proti covidu. Stále jsem se nesetkal s žádnou závažnější reakcí po očkování. Tím nechci říct, že neexistují, vzácně jistě ano. V očích některých pacientů je ale jakýkoli problém vzniklý během 2 měsíců po očkování související s vakcínou, přestože je příčina zcela očividně úplně jinde (v poslední době se z udávaných nežádoucích účinků vakcíny vyklubaly např. infekce dýchacích cest, nežádoucí reakce po jiném léku, zablokovaná záda).

Leden 2022

17. ledna - do karantény po kontaktu s covidem nově musí i kompletně očkovaní a ti, kteří nemoc nedávno prodělali. Ukazuje se totiž, že nová varianta omicron často obchází postinfekční i postvakcinační imunitu. Naštěstí způsobuje mnohem méně vážných průběhů a onemocnění odeznívá po kratší době. Karanténa a izolace se tedy zkrátily na 5 dní a zdá se, že k zaplnění nemocnic by tentokrát už dojít nemělo. Vzhledem k tomu, že během následujícího měsíce se čeká několik milionů nakažených, které budou řešit praktičtí lékaři, hrozí spíš zahlcení primární péče. Bezpříznakové lidi v karanténě má sice řešit hygiena, dokonce se pro ně vytvořil systém pro samotrasování a vystavení dokladu o karanténě, v reálu ale stejně volají k nám.

Únor 2022

18. února - poprvé od začátku pandemie se přestávají kontakty nakažených včetně rodinných příslušníků posílat do karantény. Pro nás je to úleva, za poslední měsíc byl počet nakažených extrémní. Kontakty měla sice teoreticky řešit hygiena, i tak ale podstatná část volala k nám. U nakažených se postup nemění, i nadále se všechny infekce povinně testují a ověřují PCR testem. V tuto chvíli se ale už také jedná (s výjimkou rizikových pacientů indikovaných k podání antivirotik) o zbytečně vynaložené peníze i čas. Bohužel dva roky fungující systém, na který jsou navázané bonusy k nemocenské a certifikáty pro cestování pro každého pozitivně testovaného, bude obtížné postupně rozmontovat. V posledních měsících jsem k hospitalizaci odesílal jedinou pacientku s těžkým průběhem covidu. V minulém roce dostala jedinou dávku vakcíny Johnson&Johnson, byla tedy de facto neočkovaná, do ordinace bohužel pro ni dorazila až po 10 dnech potíží. O týden dříve by antivirotika mohla dostat...

22. února - konečně jsem se dočkal svého vlastního covidu. Nejsem si úplně jistý, jestli za to návštěva přeplněného aquaparku stála, opět musím zůstat doma a komunikovat s pacienty alespoň po telefonu. Naštěstí z toho nakonec byl jen cca pětidenní kašlík, jak je nyní obvyklé. Na PCR v rozporu se stále platným nařízením ministerstva nejdu.

Březen 2022

2. března - z 20 posledních lidí, které jsem poslal na PCR test, měli všichni pozitivní výsledek. Není to jen tím, že je aktuálně mnoho nakažených, ale hlavně tím, že většinou na PCR chodí jen lidé, kteří potřebují oficiálně potvrdit výsledek domácího antigenního testu pro výše uvedené benefity.

Duben 2022

5. dubna - přestávají platit poslední opatření zavedená v souvislosti s covidem. Dokonce už i v ordinaci můžeme nyní fungovat bez respirátorů, pro kontakt s lidmi s příznaky infekce je plánujeme v ordinaci používat i nadále. Tento den se tedy konečně oficiálně v ČR z covidu stává běžné respirační onemocnění. Nezbývá než doufat, že nás na podzim nepřekvapí nějaká nová zákeřnější mutace.

© 2019 MUDr. Tomáš Jílek, Web vytvořen od JCweb